ARTI GERÇEK- Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu son dönemde Umut-Sen Koordinatörü Başaran Aksu’nun gündeme taşıdığı sendika yöneticilerinin aldıkları maaş ve ek ödemeler tartışmasına dair açıklamalarda bulundu.

Sendika Başkanı olarak 3 bin 970 TL aldığını söyleyen Küçükosmanoğlu, sendika yöneticilerinin yüksek maaş almasının işçileri sendikalara yabancılaştırdığını belirtti.

‘SARI-GANGSTER SENDİKACILIĞIN İHANETLERİ SINIF İÇİNDE TAHRİBAT YARATIYOR’

Küçükosmanoğlu sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede, “Yemek Sepeti İşçileri sendikamızda örgütleniyor, üye oluyor. Bu süreçte karşılaştığımız sorunlardan birisi de sarı-gangster sendikacılığın ihanetlerinin sınıf içerisinde yarattığı tahribatlar. İşçi sınıfının kendi ekonomik mücadele örgütlerine, sendikalara yabancılaşması...” ifadelerini kullandı.

Değerlendirmelerine devam eden Nakliyat İş Başkanı, “Sendikaların giderek işçi sınıfı dışında işçileri üye yapan, göstermelik sözleşmelerle bazı haklar alan ve bunun karşılığında aidat alan ticari örgütlere dönüşmesi. Ayda 100 bin liraya kadar aylık ücret, 4 yılık dönem için 400-500 bin liraya varan alınan hizmet ödenekleri” dedi.

‘HEM SENDİKADA AYLIK ÜCRET ALIP HEM DE EMEKLİ MAAŞI ALMAYI DOĞRU BULMUYORUM’

Sendika aidatlarının maaş hesaplarından otomatik olarak alınması ile birlikte işçilerin zayıflayan bağlarına ilişkin de tüzüklerinde önlem aldıklarını kaydeden Küçükosmanoğlu, “Sendikamız Nakliyat-İş Tüzüğünde bu duruma karşı alınan iki önlem var. Birincisi sendika aidatlarının işçinin elden sendikasına vermesi. Bu güne kadar hayata geçiremediğimiz bu ilkeyi önümüzdeki dönemlerde hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

İlke olarak sendika yöneticilerinin ortalama işçi maaşından fazla olmamasını ilke olarak benimsediklerini söyleyen Küçükosmanoğlu, “Sendika Genel Başkanı olarak aylık ücretim 3970 lira. 4 maaş tutarı ikramiye ve AGI ile birlikte aylık ücretim 5510 lira. 10 yıldan bu yana emekli maaşı alma hakkım var. Hem sendikada aylık ücret alıp hem de emekli maaşı almayı anlayış olarak doğru bulmadığım için de emekli olmuyorum.
Mücadeleye devam. İşçi sınıfımız, sermaye sınıfına ve onlarla işbirliği içerisinde olan sarı sendikacılığa mücadele edecek ve kazanacak” ifadelerini kullandı.