Foto: AFP / Arşiv (2018 yılında Kano’da biralar imha edilirken)


Nijerya'nın kuzeyinde şeriatla yönetilen Kano kentinin polisi, alkole karşı yürütülen bir operasyon kapsamında yaklaşık dört milyon şişe birayı tekbirler eşliğinde imha etti.

Şeriat polisi, milyonlarca şişe birayı, etrafta toplanan kalabalığın getirdiği tekbirler eşliğinde buldozerlerle ezerek toprağa karıştırdı.

Nüfusunun çoğu Müslüman olan Kano, Nijerya'nın kuzeyinde şeriat yasalarıyla yönetilen eyaletlerden biri.

Yetkililerin AFP’ye yaptığı açıklamaya göre, biralar halkın çoğunluğunun Hristiyan olduğu güney bölgelerinden gelen kamyonlarda bulundu.

EN BÜYÜK İMHA: ATEŞE VERİLDİ

Hisbah adıyla da anılan şeriat polisi sık sık bulduğu alkol ve uyuşturucu maddeleri imha ediyor. Ancak el geçirilen bu son içkiler, son zamanlarda yoğunlaşan operasyonlarda şimdiye kadar bulunan en büyük içki miktarını oluşturuyor.

Yetkililer “alkolle savaş” politikalarının bir parçası olarak 3 milyon 873 bin 163 şişe bira ve diğer türden alkollü içkiyi boş bir alanda buldozerlerle imha ettiklerini açıkladı.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre imha işlemlerini izleyen köylüler, kırılan şişelerden dökülen alkolün ateşe verildiğini söyledi.

‘BURASI BİR ŞERİAT DEVLETİ, ALKOL YASAK’

Şeriat polisinin en üst yetkilisi olan Haruna İbni Sina, imha ve yakma töreni sırasında "Kano bir şeriat devletidir ve alkollü maddeleri bulundurmak ve tüketmek yasaktır" dedi.

Nijerya bundan yirmi yılı aşkın bir süre önce yeniden sivil yönetime sahip olduğunda, kuzeydeki Kano da dahil onlarca küçük eyalet şeriat hukukunun katı bir yorumunu uygulamaya geçmişti.

Ama alkol yasağı son zamanlarda eyaletin merkezinde gerginliklere sebep oluyor.

GENÇLER İLE ŞERİAT POLİSİ ARASINDA ÇATIŞMA

Aralık ayında Kano'nun Hristiyan mahallelerinde içki içilen mekanlara baskınlar düzenlenince gençler din polisi ile çatışmaya girdi.

Sokaklara dökülen gruplar ateşler yakmaya başlayınca olayları yatıştırabilmek için şeriat polisi olmayan güvenlik gücünün getirilmesi gerekti.