Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Dilek İmamoğlu ve eşi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun daveti üzerine Büyükçekmece ilçesinde kurulan '8 Mart Dünya Kadınlar Günü Hatıra Ormanı'nın açılışına katıldı.

Açılışta Buldan’a HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Dilşat Canbaz Kaya ile partili kadınlar eşlik etti. Öte yandan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancığlu ve çok sayıda CHP üyesi kadın da açılışta yer aldı.

İBB Başkanı İmamoğlu, önceki gün Twitter'da Pervin Buldan ile birlikte Meral Akşener'i de etiketlemiş ve bir kutlama mesajı yayınlamıştı.

İmamoğlu'nun paylaşımına Pervin Buldan, Twitter'da "Teşekkürler Sn. Başkan" mesajı ile yanıt vermişti. 

İBB çalışanı, İBB Meclis üyesi, muhtar, gazeteci, yazar, dernek başkanı ve araştırma merkezleri yöneticisi kadınları temsilen 15 bin 314 ağaç toprakla buluşacak 8 Mart Hatıra Ormanı’na ilk fidanları, Pervin Buldan ile Dilek İmamoğlu ve eşi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu birlikte diktiler.

'BİZLERİN KUTUPLAŞTIRMAYI BİTİREN, KUCAKLAŞTIRAN ADIMLAR...'

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye olarak kadınların yaşam standartlarının arttırılmasına yönelik önemli çalışmalar içerisinde olduklarını ifade etti. Sivil toplum örgütleri ve kadın kurumlarının da çalışmalarında kendilerine destek olmasını isteyen İmamoğlu, “Çok güçlü adımlar atıyoruz. Burada eşimin baştan beri heyecanla anlattığı güzel bir adımı hep birlikte atıyoruz. Bunun içinde çok güzel duygular var. Öncelikle kurumda çalışan 15 bin kadının adına fidan dikimi var. Ama onun dışında, Türkiye’de kadın yönetici olarak kim var ise siyasi parti genel başkanlarından siyasi temsilcilere, belediye başkanlarına değin her kesin adına bir fidan dikiyoruz. Bu topraklara bu yakışır. Bu fidanlar boy verdiğinde ve yeşil bir ortam yarattığında hepimizin o güzel emeğinin karşılığını görmüş olacağız. İçinde barış var, sevgi var, huzur var. İçini bu duygularla doldurmak istiyoruz. Dönem dönem memleketin en zor anlarında bizlerin doğru ve cesur adımlar atması, kutuplaştırmayı bitiren, kucaklaştıran adımlar atması memleketin bu zor koşulları aşmasına vesile olur. Ben bu adımları atmakta sorumlu ve yükümlü bir kişim ve bu adımları atmakta sonuna kadar kararlıyım” diye konuştu.

DİLEK İMAMOĞLU, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NE VURGU YAPTI

Ardından söz alan Dilek İmamoğlu, İstanbul Sözleşmesi’nin önemine değinerek, sözleşmenin kadınlar için büyük kazanım olduğunun altını çizdi. Kutuplaşmanın olmadığı bir kurumsal yapının ancak tüm kurum ve mekanizmaların birlikte hareket etmesiyle mümkün olduğunu dile getiren İmamoğlu, “Hiç kuşku yok ki bu bütünsel mücadelenin en önemli ayaklarını hukuk sistemi ve yasalar oluşturuyor. Bu açıdan kadın cinayetlerini, aile içi şiddetin sonlandırılması ve kadının toplumsal konumunun güçlendirilmesi için tüm kamu kurum ve kuruluşlarına tek tek ve birlikte çalışma yükümlülüğü getiren İstanbul Sözleşmesi çok değerli bir çerçeve çiziyor bize. İstanbul sözleşmesinin çizdiği çerçevenin kağıt üstünde kalmaması, hayata geçirilmesi gerekiyor. Son bir iki günde tanık olduğumuz kadına yönelik insanlık dışı şiddetin de artık daha fazla zamanımız olmadığının göstergesidir. Kadın çalışmalarını güçlendirerek, bunları aşmamız gerekiyor” diye konuştu.


 
Konuşmaların ardından kadınlar kendi isimleriyle ağaç dikti. Buldan da HDP’li kadınlarla birlikte kendi adına ağaç dikti. (HABER MERKEZİ-MA)