+GERÇEK - Geçmiş dönemlerde kamu bankaları Halkbank'ta ve Ziraat Bankası'nda Genel Müdür Yardımcılığı yapan Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda yükselen cari açığa ve alınan önlemlere dikkat çekti.

Babuşçu, sosyal medyadan yaptığı değerlendirmelerde şu ifadelere yer verdi:

Dış Ticaret Açığı Nereye Koşuyor? Cari işlemler açığını kapatmak üzere yola çıktığımız yeni ekonomi programında geldiğimiz nokta. Ocak-Mart 2022 döneminde ihracat yüzde 20,6 artarken, ithalat yüzde 42,0 arttı.

TÜİK verilerine göre, Ocak-Mart 2022 döneminde dış ticaret açığı bir önceki yıla göre yüzde 138,5 artarak 11,7 milyar USD’dan, 26,4 milyar USD’a yükseldi. Bu açık son yılların en büyük açığı. Aynı dönemde turizm gelirleri 5,5 milyar USD, turizm gideri ise yaklaşık 700 milyon USD.

Net turizm geliri 4,8 milyar dolar. Bunu dış ticaret açığından düşersek kalan açık 21,6 milyar USD. Bu dönemde yurtdışı sermaye girişi yok denecek kadar az. YP borç ödemeleri fazladan bir yük. Net hata noksan henüz bilinmiyor.

Bu gidişatın önümüzdeki aylarda devam edeceği de belli olduğuna göre ülkenin giderek artan miktarda dövize ihtiyacı olduğu açık. Acaba o yüzden mi devlet panik halinde sürekli dövizli işlemlere yönelik yeni kurallar getiriyor?