Türkiye'de uzmanların uyarılarına rağmen sosyal izolasyon ve karantinanın gevşetilmesi için rastgele test çalışması başlatıldığı iddia edildi. Hükümetin test sonuçlarını ‘normalleşme adımları’ için kullanacağı belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) örnekleme sistemine göre rastgele virüs testi yapılmaya başlandığı iddia edildi.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre Türkiye’de kaç kişinin koronavirüse yakalandığına dair fotoğrafın ortaya çıkarılması ve buna dayanarak tedbirlerin gevşetilmesi için rastgele test çalışması başlatıldığı ileri sürüldü. Sağlık Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda TÜİK’in devreye girdiği belirtildi. Test için hangi hanelere gidileceğini TÜİK örneklemlerine göre belirleneceği, test yapılan illerde tespit edilen nüfus oranına göre belli sayıda hane belirlenerek, bu hanelerde yaşayanlara korona virüs testi yapılacağı kaydedildi.

‘İLK UYGULAMA ANTALYA’DA’

Türkiye’deki virüs yoğunluğunun yüzde olarak dağılımının ölçülmesi amacıyla başlatılan çalışma için bazı illerde kamuda çalışan diş hekimlerinin de görevlendirildiği iddia edildi. Çıkan sonuçların toplumun geneline yönelik istatistiksel dağılımı hesaplanacak, bu yolla Türkiye’de kaç kişinin virüse yakalandığını veya henüz hiç virüs bulaşmamış olanların sayısına yönelik bir tahmin ortaya çıkacağı ön görülüyor. Haziran ayı başında kademeli olarak turizm sezonunun başlatılmasının planlanması sebebiyle, bu konudaki ilk uygulamanın Antalya’da yapıldığı iddia edildi. Diğer bazı büyükşehirlerde yapılan rastgele testlerin önümüzdeki süreçte tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacağı belirtildi.

‘RİSK PLANLAMASI YAPILACAK’

Virüsle ilgili rastgele testlerden elde edilecek sonuçların, bayram sonrası gündeme gelecek ‘normalleşme adımlarının’ belirlenmesine de etkili olacağı, İl pandemi kurullarının da bu verilerden yola çıkarak, hangi şehirde hangi yasakların kaldırılacağına karar vereceği iddia edildi. Bu verilerden yola çıkılarak, risk planlaması yapılacağı ve virüs yükü düşük olan illerde bazı yasakların esnetileceği ifade edildi.