Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li üyesi İlhan Taşcı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in, Halk TV’de Özlem Gürses'in moderatörlüğünde ekrana gelen “Perdenin Önü Arkası” adlı programda gazeteci İsmail Saymaz’ın bir kadın hakkındaki ifadelerinin ‘nezaket ve vicdan sınırları’ zorladığını öne sürerek program hakkında inceleme başlatmasına ilişkin açıklama yaptı. RTÜK üyesi Taşçı, Şahin’in incelemesiyle ilgili “Dosyanın görüşüleceği RTÜK toplantısına ihsas-ı rey nedeniyle katılamazsınız. Katılırsanız salondan çıkarılmanızı Üst Kurula teklif edeceğimi şimdiden ilan ediyorum” dedi.


Halk TV’de ekrana gelen Perdenin Önü Arkası programında gazeteci İsmail Saymaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çorum gezisinde “Nasılsınız, iyi misiniz” sorusuna “Sakın çocuğuma dokunma. Haydi yürü, yürü” yanıtını veren kadına tepki gösterirken, “Sayın Kılıçdaroğlu’na git buradan deyip çocuğuma dokunma diyor. Asıl senin o çocuğa dokunmaman lazım, bu devlet devlet olsa o çocuğu senden alması lazım” ifadelerini kullanmıştı.

RTÜK Başkanı Şahin,  dün sosyal medya hesabından Saymaz’ın sözlerinin ‘nezaket ve vicdan sınırlarını zorladığını’ öne sürerek, program hakkında inceleme başlatıldığını duyurmuştu. Şahin, Twitter’da “Bir anne hakkında TV’de çocuğunun elinden alınmasına varacak kadar nezaket ve vicdan sınırlarını zorlayan ifadeler kullanıldı, hakaret edildi. Bir anneye, bir kadına yönelik hakaret ve sözlü psikolojik şiddet içerikli yayın nedeniyle program hakkında inceleme başlatılmıştır” açıklamasını yapmıştı.

RTÜK ÜYESİ TAŞÇI'DAN BAŞKAN ŞAHİN'E: TOPLANTIYA KATILIRSANIZ ÇIKARILMANIZI TEKLİF EDECEĞİM

RTÜK üyesi İlhan Taşcı, bugün başkan Şahin’in bu açıklamasını alıntılayarak “Sayın Ebubekir Şahin ‘hakaret edildi’ ifadeniz adalet ve tutarlılığınızın testi için Kurula bir fırsat verecek. Dosyanın görüşüleceği RTÜK toplantısına ihsas-ı rey nedeniyle katılamazsınız. Katılırsanız salondan çıkarılmanızı Üst Kurula teklif edeceğimi şimdiden ilan ediyorum” dedi.