Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi İlhan Taşçı, sosyal medya hesaplarında "ihsas-ı rey"de bulunduğu gerekçesiyle üst kurul toplantısından çıkarılmıştı. Taşçı çıkarılmasına karşı açtığı davada kararın verildiğini duyurdu.

Taşçı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, "Orman yangını haberlerine sansür talimatını kamuoyuna açıklamamı bahane ederek, ihsas-ı rey gerekçesiyle RTÜK toplantısından çıkarılma kararına karşı açtığım davada Ankara 3. İdare Mahkemesi; RTÜK Başkan ve üyelerinin böyle bir yetkisi olmadığına oybirliğiyle karar verdi” dedi.

‘KATILAMADIĞIM GÜNDEM MADDELERİNDE ALINAN KARARLAR DA SAKAT HALE GELDİ’

RTÜK toplantılarına katılamamasından dolayı bu dönemde alınan kararların da “sakat” hale geldiğini ifade eden Taşçı’nın konuyla ilgili paylaşımları şu şekilde sürdü:

“Mahkeme kararından çıkan en önemli sonuç; TBMM Genel Kurulunda seçilen RTÜK üyesinin, kurum işleyişi ve kurumun faaliyet alanına giren konularda, kanunda öngörülen istinaslar hariç, özgürce ve hiçbir baskıya maruz kalmadan kamuyu aydınlatma görevinin engellenemeyeceğidir. Kanunsuz şekilde RTÜK toplantısından çıkarılmam nedeniyle katılmadığım gündem maddelerinde alınan kararlar da sakat hale geldi. Yangınları haberleştiren ve bu nedenle RTÜK cezalandırdığı kanallara verilen cezalar da şekli eksiklik nedeniyle hukuka aykırı hale gelmiştir. Mücadele basın özgürlüğüne karşı değil; yangın ve ona neden olan ihmaller zincirine karşı yapılmalıdır. Basın denetim görevini ceza korkusu yaşamadan yerine getirebilmelidir.”