Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, başta sınıra dayanan koronavirüs salgını, alınan tedbirler ve yapılması gerekenlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüsün ülkeye girişini önlemek için her türlü tedbiri aldıklarını belirten Bakan Koca, “Sınır bölgesinde sahra hastaneleri oluşturuldu” dedi.

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

TAHRAN'DAN GELEN UÇAĞIN ANKARA'YA İNDİRİLMESİ

“Rotası İstanbul olan uçağı Ankara'ya çevirdik. Riski minimalize etmek için karantinaya ya da gözleme almamız gerektiğine karar verdik. Geçmişte hastane hazırdı, İstanbul'da hazır olan hastaneler var. Daha önce de personelin deneyiminin varlığı nedeniyle Ankara'yı daha uygun gördük.”


‘İRANLILARI ÜLKEYE ALMIYORUZ

“İranlı hiç kimseyi bu süreçte almıyoruz. Dün itibarıyla Çin dışında 33 ülkede koronavirüs görüldü. Türkiye'de herhangi bir koronavirüs vakasına rastlanmadı. Bu, rastlanmayacağı "anlamına gelmez. 'Virüs Türkiye'ye girmez' diyemeyiz ama bütün hazırlıklarımız var.”

SINIR BÖLGELERİNDE SAHRA HASTANELERİ OLUŞTURULDU

“Çin ve İran'dan gelen herkesi 14 gün gözetim altında tutuyoruz. Bizim sınırdan girişleri önlememiz gerekiyor. Sınır bölgesinde sahra hastaneleri oluşturuldu. Kum ve Meşhed geçmişi olanları 14 gün sınır ve sınıra yakın bölgede tutmak, ülke içine almamak yeni yaklaşımımız. Vatandaşlarımız rahat olsun, bütün tedbirleri alma konusunda hassasız.”

DSÖ'DEN BİR ŞEYİ GİZLEYEBİLİR MİSİNİZ?

“Tedavi zincirini bırakıp, 'Sonucunuz negatif, gidebilirsiniz' mi denecek? Böyle bir şey olabilir mi? Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) bir şeyi gizleyebilir misiniz? Gizlediğinizde bir daha dünyada bir yeriniz olabilir mi?”

İRAN'DA CİDDİ BIR SALGIN VAR, BİZE DE GELEBİLİR

“Bu enfeksiyon grip gibi bulaşıyor. Özellikle şu dönemde kişisel hijyen ve el yıkama çok önemli. Eninde sonunda bize de gelebilir demiyorum, bize de gelme durumu her an olabilir. Çünkü komşumuz İran'da ciddi bir salgın var.”

AŞI ÇALIŞMALARI

“Aşı çalışmasıyla ilgili gelişme olduğunu söyleyen merkez ve ülkeler var. Aşı ile ilgili antikor sürecinden sonra klinik çalışma son derece önemli. Esas zaman alıcı olan da klinik çalışma. Bu süreç en az 6-9 ay olacak. Bugünden yarına aşının hemen pratik kullanıma geçebileceğini beklemiyoruz.”