'Şehir hastaneleri yapılmasaydı, 13 bin yerine en az 30 bin daha yatak olurdu'Artı Gerçek

'Bu hastanelere ödediğimiz para ile kamu ihale kanunu çerçevesinde hastane yapmış olsaydık, elimizde şu an 13 bin 423 yerine en az 25-30 bin civarında yatak olacaktı.'


25 hastane parasına 10 şehir hastanesi yaptıran hükümeti eleştiren Şahin, ‘Virüsü fırsata çevirip şehir hastanelerini aklamaya çalışıyorlar. Bu büyük bir kamu zararıdır. Üzeri kapatılamaz’ dedi.

Türkiye ekonomisi için kara delik olmasından endişe edilen şehir hastaneleri salgınla birlikte yeniden gündeme geldi. Hükümet, şehir hastaneleri sayesinde salgınla daha iyi mücadele edildiği reklamını yaparken, CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, hükümetin salgını fırsata çevirip şehir hastanelerindeki yolsuzluğu aklamaya çalıştığını söyledi. CHP Milletvekili Dr. Şahin, CHP olarak hastanelere değil yolsuzluklara karşı olduklarının altını çizdi.

‘DAHA FAZLA YATAĞIMIZ OLURDU’

Sözcü’ye konuşan Dr. Şahin, “Müteahhitlere 10 şehir hastanesi için her yıl kira ve hizmet bedeli olarak 10.4 milyar lira ödenecek. Bu ödemeler 25 yıl sürecek. Ödeme 250 milyar lirayı aşıp gidecek. Oysa bir yıllık kira ve hizmet bedeli parasına devlet kendisi 10 şehir hastanesi yapıyor. Bu büyük kamu zararı virüs fırsatçılığıyla kapanmaz, üzeri örtülemez” dedi.

“Kamu zarara uğratılıyor. Şimdiye kadar bu hastanelere ödediğimiz para ile kamu ihale kanunu çerçevesinde hastane yapmış olsaydık, elimizde şu an 13 bin 423 yerine en az 25-30 bin civarında yatak olacaktı” diye belirten Dr. Fikret Şahin “İstanbul'da yapılması planlanan biner yataklı 2 hastaneye de ihtiyaç olmayacaktı” diye ekledi.

BAĞLANTILI HABERLER