Ekonomist Selçuk Geçer, vatandaşın belini büken enflasyon oranı ve dolar kuruna ilişkin tahminlerini açıkladı. Dolar için 'felaket' uyarısında bulunan ekonomist Selçuk Geçer, yeni dolar tahminini açıkladı.

"5 Nisan 1994 yılı 8 bin olan dolar 42 bin liraya çıkmıştı... Hiperenflasyona gitmişti Türkiye. Demek ki 98 çok iyi bir yıl değildi" diyerek o dönemi hatırlatan Geçer, "Sayın Nebati enflasyonun düştüğünü söylüyor. Komik bir ekonomi yaşıyoruz. İzahı olmayan şeylerin mizahını yaşıyoruz. Doların da izahı yok. Ekonomi verilerinin izahı yok. Biz artık mizah yapıyoruz" dedi.

Geçer, "Döviz satılıyor bir miktar geriye gidiyor. Ve 16,30'ü görürsek kimse şaşırmasın. Euroda da hafif geri çekilme var. Hem dünyada hem Türkiye'yi etkileyen brent petrol fiyatları. İşler karışmaya devam edecek. Bu kafa değişmediği sürece bunların bedelini ödeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU 22 LİRAYA DOĞRU GİDİYOR

Dolar kuruna ilişkin korkutan tahminlerde bulunan Geçer, "Dünyada enflasyon artıyor. Aslında biz enflasyonla ilgili en iyi aylardayız. Dolayısıyla enflasyonun bu olmadığını görüyoruz. Bunun dövize etkisi ne olacak? Dolar şu an 16,54. Demek ki döviz düşmeyecek. Yükseliş eğilimine devam edecek" diye konuştu.

Geçer, konuşmasına şöyle devam etti: 

"Sayın Nebati enflasyon düşme eğilimine girdi" diyorsa oturup düşünmek gerek. Piyasada gerçek enflasyonu frenleyemiyor. Dolar bu koşullarda 22 liraya emin adımlarla gidiyor. Hatta biz yaz aylarında 20 lirayı buluruz. Sonra eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında enflasyonu yoldan çıkar ve doları fırlatır." 

Geçer, "Yıl sonu ve yıl başları tehlikelidir. Enflasyon patlayacak. Cari açığı kapatamayacağız. Aynı zamanda gri listeden kara listeye emin adımlarla ilerleyeceğiz. Yabancı sermaye bu koşullarda Türkiye'den kaçmaya devam eder. Bu da dövize olan ihtiyacına artmasına neden olur. Bütçe açığımız zaten kontrolden çıkmış durumda. Zamlar yapıldıkça piyasalar bozulmaya devam edecek" dedi.

Geçer, "Kur nasıl bu seviyelerde tutulacak? 5 Nisan 1994 yılından daha daha sert bir seviyeye doğru gidiyoruz. Daha büyük bir krize ve daha büyük bir bunalıma doğru yol alıyoruz. Bu sıkıntılar bitmeyecek hazırlıklı olun. 1994 krizinden daha beter olacağız. Kur bir gecede altı kat arttı. Fakirlik ve hiperenflasyona gidiyoruz" diye konuştu.