Yaşı 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus 5 yılda yüzde 16 arttı.  Yaşlı nüfusunun 7,5 milyona yaklaştığı tahmin ediliyor. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı 2014'te yüzde 8 iken, 2019’da  yüzde 8,8'e çıktı. Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Engelli Bakım Hizmetleri Daire Başkanı Hulusi Armağan Yıldırım, büyük illerde huzurevlerinde yer kalmadığını söyledi.

Yıldırım, TBMM Obezite ile Mücadele Alt Komisyonu’nda yaptığı sunumda huzurevlerinin durumunu paylaştı.Yıldırım “Biz 60 yaşı, yaşlı olarak kabul ediyoruz. Eğer hiçbir geliri yoksa ücretsiz bakım hizmeti veriyoruz. Maaşı var ise belli bir ücret alıyoruz. Şu an bir yaşlımız huzurevinde kalmak isterse mutlaka ona uygun bir yer buluruz. Ancak İstanbul, Ankara gibi büyük illerimiz dolu. Sıra bekleyenler var” şeklinde durumu özetledi.

‘ÖZEL HUZUREVLERİNDEN HİZMET ALIYORUZ’

Çözüm olarak şu an, “Buradaki kişileri, çevre şehirlerdeki yerlere yerleştirebiliyoruz” ifadesinde bulunan Yıldırım, “ Maalesef insanlar da il dışına gitmek istemiyor. Bazen özel huzurevlerinden hizmet satın alıyoruz, bu ücretler de çok yüksek. Bakanlığımıza bağlı huzurevlerinde bir yaşlının bize maliyeti 5 bin 500 lira, engellinin ise 7 bin 657 lira. Tabii biz bu masrafları önemsemiyoruz” diye konuştu. Daire Başkanı, ayrıca yaşlılarda kötü beslenmenin temel bir problem olduğunu vurgulayarak “Özellikle engelli merkezlerimizde hareket kısıtlılığı sebebiyle obeziteyle karşılaşıyoruz” dedi.

(HABER MERKEZİ)