Seda TAŞKIN


ARTI GERÇEK-Ankara Mimarlar Odası, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Gölbaşı Vilayetler Evi'nde düzenlenen Kadın Muhtarlar Derneği Genel Kurulu'nda söylediği "Ya arkadaş sen gece yık, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin" sözlerine tepki gösterdi. Yaptıkları yazılı açıklamada, İçişleri Bakanı Soylu’nun, muhtarları suça teşvik ettiği belirtilirken, “Hukuku ayaklar altına alıyor. Devletin İçişleri Bakanı’nın suç ile mücadele yöntemi olarak başka bir suça teşviki tercih etmesi, hukuk tanımazlığın geldiği noktayı göstermektedir” denildi.

Devletin görevinin, yapıların metruk ve bakımsız hale gelmesinin önüne geçmek olduğu belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi:

“Devletin görevi, yapıların metruk ve bakımsız hale gelmesinin önüne geçmektir. Devlet yetkililerinin yapıların korunmasını ve sağlıklı şekilde gelecek nesillere aktarılmasını sağlaması gerekirken, kameralar önünde hukuksuzca yapılan bu çağrı, uzun yıllardır uygulanan yıkım politikalarının kaynağını ortaya koymuştur. Bu durum, bugün dava süreçleri devam eden ve bilinçli olarak bakımsız bırakılan erken Cumhuriyet dönemi modern yapıları için büyük tehdit oluşturmaktadır. Öte yandan birçok yapının metruk hale getirilmesine yol açacak ve yeni rant alanları oluşsun diye bekleyenleri cesaretlendirecektir. Kentsel dönüşüm adı altında yapılan rantsal dönüşüm süreçlerinde de büyük tehlike arz etmektedir.”

‘DEMOKRASİYE SAYGI DUYUN’

“Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak hatırlatıyoruz, eğer gerçekten suç ile mücadele edilmek isteniyorsa, hukuku çiğnemek yerine; yargı kararlarıyla kent suçu olduğu tescillenen TOGO İkiz Kulelerini, YDA Center'ı yıkın. Metruk yapı istemiyorsanız, yapılara sahip çıkın, koruma mevzuatını uygulayın. En önemlisi ise, devlet makamları üzerinden suça teşvik yerine, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye saygı duyun.”