PKK Şehit Aileleri ile Dayanışma Komitesi üyesi Yasin Bulut, sağlık sorunları nedeniyle gittiği Federe Kürdistan Bölgesi'nin Süleymaniye kentinde silahlı saldırıya uğradı. Saldırı bu sabah yerel saatle 09.00 sıralarında Çarçıra Mahallesinde gerçekleşti. 

Bulut’un yolda yürürken, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce tarandığı bildirildi. Vücuduna dört mermi isabet eden Bulut, yaşamını yitirdi. Olay yerine gelen polisler, Bulut’un cenazesini Adli Tıp Kurumu'na kaldırdı. 

Yerel kaynaklar saldırının Türk istihbarat servisleri tarafından gerçekleştirildiğini belirtiyor.

YASİN BULUT KİMDİR?

Yasin Bulut, 1957 yılında Kars'ta dünyaya geldi. 12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında tutuklandı ve Amed Cezaevinde tutuldu. Burada vahşi işkencelere maruz kalan Bulut, 1991 yılında cezaevinden çıktıktan sonra PKK'ye katıldı. Bulut, 15 yıldır Federe Kürdistan Bölgesi'nde yaşıyordu. 

MİT ORGANİZE ETTİ İDDİASI

Süleymaniye kentinde dün de Ferhat Barış Kondu isimli bir genç işyerinde maskeli kişilerce uğradığı silahlı saldırısı sonucu yaralandı. Mezopotamya İşçi Derneği, saldırının ardından yaptığı açıklamada, saldırının MİT tarafından organize edildiğini belirtti. (MA)