Sürgün edilen hâkim hayatını kaybettiArtı Gerçek

36 yıllık hâkim, HSK kararnamesiyle İstanbul'dan Maraş'a sürgün edilmişti.


İstanbul Anadolu Adliyesi’nde hâkim iken Kahramanmaraş Adliyesi’ne sürgün edilen ve burada yaşadığı talihsiz bir kaza nedeniyle zorunlu olarak emekliye ayrılan hâkim Nilüfer Güvemli hayatını kaybetti.

36 yıllık emekli hâkim Nilüfer Güvemli, şeker hastalığı nedeniyle kaldırıldığı yoğun bakımda hayatını kaybetti.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre kendisini hukukun üstünlüğüne adamasıyla bilinen Nilüfer Güvemli, 2017 yılındaki HSK kararnamesiyle İstanbul Anadolu Adliyesi’nde hâkim iken Kahramanmaraş Adliyesi’ne sürgün edilmişti. 
36 yıllık hâkim Nilüfer Güvemli Kahramanmaraş Adliyesi’ne sürgün edildikten sonra talihsiz bir kaza geçirdi. Geçirdiği kaza sonrası ayağı kırılan Güvemli, bu haliyle bile duruşmalara gitmeye devam ettiği belirtildi. Şeker hastalığı nedeniyle yaralarının iyileşme süreci geciken Güvemli'nin, birden fazla kez ameliyat olduğu fakat bir türlü eski sağlığına kavuşamadığı öğrenildi. 

EMEKLİYE AYRILMAK ZORUNDA KALDI

Güvemli, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden rahatsızlığını gösteren rapor alarak HSK’ye sundu. Ancak HSK, söz konusu raporun “hakem hastaneden” alınması gerektiği yönünde görüş bildirdi. Hakem hastaneden alınan raporda da Güvemli’nin rahatsızlığıyla ilgili teşhis yapıldı. Ancak bu duruma oldukça üzülen Güvemli, istemeyerek de olsa emekliye ayrılmak zorunda kaldı.

AVUKATLIK RUHSATI ALARAK MESLEĞE DEVAM ETMEK İSTEDİ AMA...

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan 36 yıllık hâkim emekliye ayrılarak tekrar İstanbul’a yerleşti. Ceza hâkimi olan Nilüfer Güvemli, avukatlık ruhsatını alarak iyi bir ceza avukatı olmayı planlıyordu. Ancak rahatsızlığı ona engel oldu ve şeker hastalığı nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı. Doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamayan Nilüfer Güvemli’nin cenazesi Maltepe Doğuşkent Yusuf Ziya Üçüncü Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

BAĞLANTILI HABERLER