TFF Başkanı: Ligleri 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı aldıkArtı Gerçek

'Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu, beraber yapacakları çalışmalar sonrasında müsabakaların nasıl ve hangi şartlarda oynanacağına karar verecek.'


TFF Başkanı Nihat Özdemir, Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Liglerin, 12-13-14 Haziran haftasında başlayacağını açıkladı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, bugün yapılan TFF Yönetim Kurulu Toplantısı'nın ardından yeni tip koronavirüs süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Videokonferans yöntemi ile basın mensuplarının da online olarak katıldığı toplantıda açıklamalarda bulunan Nihat Özdemir, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'de 11 Mart'ta ilk vakanın görülmesinin ardından maçlarımızı seyircisiz oynattık, ilk ölümlü vakalar sonrasında da liglerimizi erteledik. Allaha şükürler olsun ki, o dönemde sahalarımızda virüs çıkmadı. Şimdi 1.5 ay gibi bir zaman geçti. Futbol ailesi olarak hem dayanışma hem önlemler konusunda gerekli tüm adımları attık. Türkiye Futbol Federasyonu olarak virüse karşı kararlı mücadelemizle önemli bir yol aldık. Devletimizin kararlarına harfiyyen uyduğumuz gibi futbola dönüş için Sağlık Kurulumuz çok önemli bir çalışma gerçekleştirdi. Futbolun oynanabilmesi için tüm tedbirleri içeren bir protokol hazırlandı. Bunun birinci kısmını kamuoyu ile paylaştık, müsabaka evresini de en kısa sürede kulüplerimize ve kamuoyuna duyuracağız. Bugüne dek en sağlıklı şekilde liglerimizin tamamlanması yönünde çaba gösterdik. "Önce sağlık" anlayışımızdan hiç vazgeçmedik.

"YOL HARİTASI ÇİZDİK"

Bu süreçte Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile toplantılar yaptık, Süper Lig, 1. Lig, 2. Ve 3. Lig kulüplerimizin fikirlerini aldık. Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu başta devletimizin tüm kurumları ile istişare içinde süreci değerlendirdik. UEFA ve FIFA ile görüşmeler yaptık. Gerekli düzenlemeleri yaptık. En son Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ile bir görüşme gerçekleştirdik. Bugün de Yönetim Kurulumuz toplandı. Devletimizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla hazırladığı Normalleşme Planı kapsamında değerlendirmelerde bulunduk. Görevimizin zorluğunu ve sorumluluğumuzu biliyoruz. Tüm şartları göz önünde bulundurarak bir yol haritası çizdik. Bütün kamuoyunun da merakla beklediği kararımızı şimdi sizlere duyurmak istiyorum. Şimdilik olmak kaydıyla, elimizde değişik senaryolarımız da bulunmakla birlikte ertelenen Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Liglerimizi 12-13-14 Haziran haftasında başlatma kararı aldık. Bu kararımızla liglerin belirlediğimiz takvimde oynanması için Sağlık Bakanlığımıza müracaat edeceğiz. Sağlık Bakanlığımız da konuyu bugüne kadar değerli çalışmalara imza atan Bilim Kurulumuza havale edecek. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu, beraber yapacakları çalışmalar sonrasında müsabakaların nasıl ve hangi şartlarda oynanacağına karar verecek. Bu süreçte Bilim Kurulu'nun Sağlık Kurulumuzla beraber yapacağı değerlendirmeleri de içeren sürecin sonunda ortaya çıkacak esasları tüm kulüplerimize bildireceğiz. Bilim Kurulumuz bu çalışmalarını yürütürken biz de Futbol Federasyonu olarak Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig ile Bölgesel Amatör Liglerimizdeki kulüplerimizi temsil eden Kulüpler Birliği Vakfı ve dernekleri ile görüşmeler yapmaya başlayacağız. Tüm istişarelerimizi yapıp Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun maçların nasıl oynanacağına dair kararı çerçevesinde ligleri başlatacağız.  Devletimizin tüm kurumlarının desteğiyle sezonu tamamlamayı hedefliyoruz. Antrenmanlarına başlayan kulüplerimizin bu zaman zarfında hazır hale geleceğine inanıyoruz.  Hiçbir şeyin eskisi olmayacağını biliyoruz ama yeni dönemi de fırsata çevirmek istiyoruz. Bu nedenle, sağduyu içerisinde kararlara saygı duyarak, bireysel ve toplumsal tüm sorumluluklarımızı yerine getirerek bunu başaracağımızdan eminiz. İnşallah liglerimizi en güzel şekilde temmuz ayı sonunda tamamlayacağız, kupalarımızı sahada vereceğiz ve ağustos ayında da UEFA Şampiyonlar Ligi finaline ülkemize yakışır şekilde ev sahipliği yaparak sezonu taçlandıracağız."

"BİR VİRÜS VAKASI OLURSA YENİDEN DEĞERLENDİRME YAPILIR"

Dijital basın toplantısının ikinci bölümünde basın mensuplarının sorularına yanıt veren Özdemir, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun raporu doğrultusunda ligleri başlatacaklarını söyleyerek, “Bizim elimizde 20 ayrı senaryo ve nasıl yapacağımızı Gençlik ve Spor Bakanlığımızla paylaştık. Yarın Sağlık Bakanlığına müracaat yaparak ligleri başlatmak istiyoruz. Ana hedefimiz sağlık. Sağlığımızı düşünerek yola devam edeceğiz. Ankaragücü’nde bir virüs vakası yaşandı, bütün yol haritamızı Sağlık Bakanlığımız, Bilim Kurulumuzun kararıyla yolumuza devam edeceğiz. Kendi başımıza karar alarak devam etmek istemiyoruz. Futbolunun nasıl oynanacağına dair bülten yayınlayarak kulüplerimize ileteceğiz. Kendi planlarımız var. Önemli olan Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun vereceği kararlar içerisinde ligimizi oynayarak bitirmek istiyoruz. Sağlık açısından ödün vermeyi düşünmüyoruz. Ana yol, Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulu ve bizim Sağlık Kurulumuzun çizeceği yol” dedi.

“FUTBOLA DÖNÜŞ PROTOKOLÜ'NÜ UYGULARSAK, VİRÜSE YAKALANMADAN LİGİ BİTİRİRİZ"

Kurallara uyulduğunda herhangi bir sorun yaşanmadan ligin bitirileceğine inandığını söyleyen Özdemir, “İnanıyorum ki Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun bize ulaştıracağı rapor neticesinde Futbola Dönüş Protokolü’nü yayınlarsak ve kulüpler de bu protokole göre hareket ederse hiçbir sporcumuz ve spor adamımız bu virüse yakalanmadan ligi bitiririz. Her şeye rağmen bir virüs yaşanırsa o gün Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile değerlendirme yapılır” diye konuştu.

“FUTBOLUN BAŞLAMA KARARINI TFF VERİR”

Türkiye’de futbolun oynanması kararını sadece federasyonun alacağını söyleyen Özdemir, şu ifadeleri kullandı: "Futbolun başlama kararını TFF verir. Biz kulüplerimizi hangi şartlarda oynatacağız da Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’ndan alacağımız yol haritasına göre oynayacağız? Kulüplerimiz Bilim Kurulu’nun, Sağlık Bakanlığının ve TFF Sağlık Kurulu’nun protokolüne uyarsa herhangi bir olay yaşanmadan ligi bitiririz. Duruma göre yeni kararlar alırsa o zaman düşünülür."

“TFF OLARAK DOĞRUYU YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Takım içinde bir salgının yaşanması sonucu tüm takımın karantinaya alınması gerektiğini dile getiren Özdemir, “Futbol maçı oynanırken 11 oyuncu, 7 yedek oyuncu, malzemeciler, antrenörler hepsi sistemin parçası. Bizim protokolümüzde hepsi yer alacak. Bir olay tüm takımı etkileyecek. Tüm sistemi düşünerek yola devam edeceğiz. Biz görevimizi yapıyoruz. Sadece TFF olarak doğruyu yapmaya çalışıyoruz. Sağlıklı bir şekilde ligleri bitirmek ana hedefimiz. Üzüldüğümüz, kırıldığımız zamanlar oluyor ama hayatın bir parçası” ifadelerini kullandı.

“BASIN OLMADAN MAÇLARIN OLMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

Lig maçlarında basının da yer alacağını söyleyen Özdemir, “Basın mutlaka maçlarda yerini alacak. Sayılara kısıtlama getireceğiz, oturma düzeni yapacağız. Basın olmadan futbol maçının olması söz konusu değil” diye konuştu. 

“ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİNİN SEYİRCİLİ OLUP OLMAYACAĞI BELLİ DEĞİL”

İstanbul’da oynanacak olan Şampiyonlar Ligi finalinin seyircili olup olmayacağının daha sonra belli olacağını belirten Özdemir, “Şampiyonlar Ligi finali ağustos sonunda oynanacak. Şimdiden bunu konuşmanın erken olduğunu düşünüyorum. Seyahat etme imkanı olursa, maçın da seyircili olacağını düşünüyorum. Liglerimiz de önümüzdeki sezon da seyircili olarak başlar, UEFA’da bunu görerek karar verecektir” diyerek sözlerini noktaladı. (DHA)

BAĞLANTILI HABERLER