Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay'da Suriye operasyonuna destek açıklamasında bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki heyetle bir araya geldi.

Görüşmede konuşan Akar, harekatın planlandığı gibi devam ettiğini ifade etti. Akar, harekatın sadece askeri bir faaliyet olmadığını çok önemli insani bir boyutunun da bulunduğunu savundu. 

Hulusi Akar, şöyle konuştu:

"Bir taraftan ülkemizin ve halkımızın, 83 milyonun hakkını, hukukunu, güvenliğini, huzurunu, egemenliğini, bağımsızlığını ve bunlara karşı yönelik risk ve tehditleri ortadan kaldırmak için elimizden gelen gayreti göstermeye bu neticeyi sağlamaya çalışırken diğer taraftan da mazlum, mağdur Suriyeli kardeşlerimizin de hakkını hukukunu korumak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu konuda epey bir mesafe kat ettik. Bu sadece Türkiye'nin bir meselesi değil, sadece oradaki insanların kurtarılması meselesi değil. Tüm dünyanın, NATO'nun, tüm ülkelerin bu enkazların altında sadece kadınların, çocukların ve binlerce masum insanın değil, aynı zamanda medeni dünyanın vicdanının kaldığını da görmesi gerekir."

'DRAMININ SONA ERDİRİLMESİNİN DERDİNDEYİZ'

Bakan Akar, harekatın amacını anlatırken, "Herkes bir iş yapıldığında o eylemin arkasından kar bekliyor. Özellikle batılı ülkelerin son dönemde Afrika'da yaptıkları faaliyetlerin buna benzer nedenleri var. Bizde böyle bir şey yok. Orada rejim tarafından yapılan büyük zulümler var. Hastaneler, okullar, pazar yerleri, masum insanların yaşadığı yerleri vuruyorlar. Biz bunun önlenmesinin, ateşkesin sağlanmasının, göçün önlenmesinin, bölgede yaşanan insanlık dramının sona erdirilmesinin derdindeyiz" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)