Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının sorumlusu olarak Çin’i gösteren ABD Başkanı Donald Trump, bu kez de “Kasım ayında seçimleri kaybetmem için elinden geleni yapıyorlar” dedi.

Beyaz Saray’da Reuters haber ajansına bir röportaj veren Trump, Çin’in çok daha önce tüm dünyayı salgına karşı uyarabileceğini savundu.

Çin’in salgınına karşı tutumunu eleştiren Trump, kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerini işaret ederek, "Çin bu yarışı kaybetmem için elinden geleni yapacak” dedi. 

Çin’e uyguladığı gümrük vergileri ve ticaret kısıtlamaları nedeniyle Pekin yönetiminin rakibi Joe Biden’ı desteklediğini iddia eden Trump, “Çin'e ticaret konusunda yaptığım baskıyı hafifletmek için ellerinden geleni yapacaklar. Kendilerini masum taraf olarak göstermek için sürekli halkla ilişkilere başvuruyorlar” diye konuştu.

Donald Trump, salgın nedeniyle Çin’e herhangi bir maddi yaptırım uygulayıp uygulamayacağı sorusuna ise, “Yapabileceğim çok fazla şey var. Şu anda neler olup bittiğine bakıyoruz” dedi.

‘Çin'in virüsü bilerek yaydığı’ imasında bulunan Donald Trump, ırkçılık eleştirilerine kulak asmayarak koronavirüs yerine uzun bir süre ‘Çin virüsü’ tabirini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)