'Türkiye Suriye’ye savaş ilan etti mi etmedi mi?'Artı Gerçek

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, İdlib krizini değerlendirirken, Türkiye’nin Suriye’ye savaş açıp açmadığını sordu ve “Savaş ilan etmediysek neden bu kadar şehit haberi geliyor?” dedi.


Basın toplantısı düzenleyen CHP Sözcüsü Faik Öztrak, İdlib’de krizini değrelendirdi. Öztrak, Türkiye’nin Suriye’ye savaş açıp açmadığını sorarak, “Savaş ilan etmediysek neden bu kadar şehit haberi geliyor?” dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün Suriye-İdlib konusunu değerlendirirken Suriye ve Rusya ile yaşanan durumu "savaş" olarak nitelemişti.

 

Türkiye ile ABD arasında İdlib krizi sonrası beklenmedik yakınlaşmaya dikkati çeken Öztrak şöyle konuştu:

“Hava saldırısını kim yaptı? Bu uçaklar kimin, nereden geldi? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İdlib’de tam olarak ne yaşandığını bilmesi en doğal hakkı. Bunu Rus kaynaklarından değil devletimizden öğrenmek istiyoruz. Orada şehit olan bizim askerlerimiz. Millet olarak gerçeği bilmek istiyoruz. Türkiye Suriye’ye savaş ilan etti mi etmedi mi? Savaş ilan etmediysek neden bu kadar şehit haberi geliyor? Askerlerimiz sahada kalkan mı yapılıyor? Hava hakimiyeti sağlanmadan askeri birliğin sahaya neden sürüldüğünü soruyoruz. Mehmetçiğimizin canı bu kadar mı ucuz? Neden güvenlikleri düşünülmüyor?

‘RUSYA'YA PEK ÇOK ALANDA BAĞIMLIYIZ’

Daha geçen yıl Rusya’dan S400'leri almak için ABD’ye rest çekmedik mi? S-400 alacağız diye F-35'lerden vazgeçmedik mi? Ekonomik yaptırım tehditlerine maruz kalmadık mı? Vatandaşın cebinden hem S400’ler için hem de F-35’ler için 4 milyar dolar çıktı. Şu an elimizde askerimizi koruyacak ne S-400 ne F-35 ne Patriotumuz var. Tüm bu yaşadıklarımızın adı düpedüz beceriksizliktir. Akıl tutulmasıdır. Rusya’ya 2016’dan bu yana vermedik taviz bırakmadılar. Ruslar boruları bizim topraklara döşedi, indirimi Bulgarlara verdi. Akkuyu Nükleer Santrali ile ülkemizi Rusya’ya uzun yıllar bağımlı hale getirdiler. Rusya’ya pek çok alanda bağımlıyız. Suriye’nin stratejik limanlarını Ruslar, petrolünü ABD’liler kapattı. Bize de 4 milyon Suriyeliye bakmak düştü.

'MİLLER ATRIK KENDİNİ YAKIYOR'

Vatandaşın pazardaki fiyatlarla ilgili neler dediğini bir duysunlar. Millet meydanlarda açız açız diye bağırıyor diyordu Erdoğan 18 yıl önce. Artık sadece meydanlarda değil TBMM önünde, kendi grup toplantılarında bile bağırıyor millet. Erdoğan bu feryatlara aldırmıyor bile. 18 yıl önce içlendikleri sesleri şimdi duymaz oldular, milleti unuttular. Nereden nereye… Bu ülke çok kötü yönetildi, savruldu. Vatandaş evinin kirasını ödeyemiyor, yandım Allah diye bağırıyor diyordu Erdoğan 18 yıl önce. Millet artık direkt doğrudan kendini yakıyor. Bunları görmek için göz lazım. Damadın çokomelli beyanları bile artık milleti güldürmüyor. Kayınpeder damadın gazına gelip vatandaşın geleceğe güveni artıyor diyor, diğer taraftan bir öğretmenimiz hayatına son veriyor. Antalya’da bir işçimiz 26 bin liralık borcunu ödeyemediği için intihar ediyor. Ama saraya göre vatandaşın umudu artıyor.

'KABİLE DEVLETİ İLE AYNI SEVİYEYE İNİLDİ'

Osman Kavala 840 gün uyduruk bir suçlamadan tutuklu kaldıktan sonra beraat edildi. Tahliye olduğu gün uyduruk bir suçlamadan tekrar tutuklandı. Özellikle AK Parti genel başkanının “manevra” açıklamasını yapması rejimin ucubeliğinin tüm dünyaya bir kez daha teşhiri oldu. Beraat kararı veren hakimlere soruşturma açılması ise yargı bağımsızlığı açısından gerçekten bir felaket oldu. Bu anlayışla devletimiz çöldeki kabile devletleriyle aynı seviyeye indirilmiştir.” (HABER MERKEZİ)
 

BAĞLANTILI HABERLER