Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle zorunlu trafik sigortası asgari teminatları artırıldı. Düzenlemeye göre; teminatlar, araç başına 43 bin lirada 50 bin liraya, kaza başına da 86 bin liradan 100 bin liraya yükseltildi ve yılbaşından itibaren uygulanmak üzere sağlık gideri ile sakatlanma ve ölüm teminatları kişi başına 430 bin liradan 500 bin liraya, kaza başına 2,15 milyon liradan 2,5 milyon liraya çıkarıldı. 2023 yılı başından itibaren bu tutarlar da sırasıyla 540 bin lira ve 2,7 milyon lira olarak uygulanacak.

Bloomberg HT yayınına konuk olan Sigorta Acenteleri Birliği Başkanı Turusan Bağcı, konuya dair değerlendirmelerde bulundu. Bağcı, düzenlemeyle gelen artışların yanı sıra dövizdeki artışın da altını çizerek, "Araçların hepsi ithal. Parçaların yüzde 80-90’ı ithal. Bu nedenle araçların hasar maliyetlerinde de çok ciddi bir artış olacak. Yani hem teminatlar arttı hem de parça fiyatları yükseldi" ifadelerini kullandı.

'TAHMİNLERİME GÖRE YÜZDE 20-30, DURUMA GÖRE DAHA DA YÜKSEK ARTIŞ SÖZ KONUSU OLABİLİR'

Sigorta şirketlerinin kar etmediğin-i belirten Bağcı, "Benim tahminime göre yüzde 20-30’larla başlayan, duruma göre daha da yüksek olabilecek bir artış söz konusu olabilir. Hazır olmak lazım. Ancak sigorta şirketleri artışları geçmiş yıllarda da hemen yansıtmadı. Rekabet de var tabi. Bu artışlar bir anda değil de kademeli olarak gelecektir diye düşünüyorum” dedi