Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Olağan Genel Kurulu bugün İstanbul'da gerçekleşti.

Genel Kurul'un açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, laiklik vurgusu yaparak, "Türkiye etrafındaki olumsuzluklardan laikliği koruyarak kurtulabilir. Türkiye laiklik sayesinde Müslüman ülkeler arasında mezhep çatışmasından etkilenmeyen ülkedir" dedi. 

Özilhan, Türkiye'nin istikrar ve huzurunun bölge ve dünya için önemli olduğunu, kurumların iyi çalışmasının ve kurumlara duyulan güvenin kritik önemde olduğunu söyledi.

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, Elazığ depreminde hayatına kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek, "Kurtarma çalışmalarında tanık olduğumuz özveriyle, halkımızın depremzedelere yönelik fedakarlığı bu olayda tesellimiz oldu. Depremle ilgili en önemli unsur hazırlıklı olmaktır. Fay hatlarının üzerinde kurulmuş şehirlerimizin yer seçimleri, inşaat kalitesi kurumlarımızın görevlerini eksiksiz yapmaları hayati önemdedir. Bu deprem ülkemizin pek çok noktasında özellikle İstanbul'da yaşanacak bir depremin depremin ne kadar yıkıcı olacağını bize hatırlatmalıdır. Depreme karşı gerekli bütün çalışmalar büyük bir ciddiyetle tamamlanmalı. Ve gerçekleşebilecek en ağır durumlara karşı devletimiz, özel sektörümüz ilgili bütün kurumlarımız hazırlıklarımızı en üst düzeyde tutmalıyız. TÜSİAD olarak TÜRKKONFED ve UNDP ile ortaklaşa kurmuş olduğumuz "Hedefler İçin İş Dünyası Platformu" temsilcileri bölgede detaylı incelemelerde bulundu. Deprem yaralarının sarılması, işsizlik ve iflasların önlenebilmesi için somut çalışmalarda bulunacağız" dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, "Deprem yaralarının sarılması, işsizlik ve iflasların önlenebilmesi için somut çalışmalarda bulunacağız" dedi.

Kaslowski, ayrıca "Ekonomide serbest piyasa kurallarının uygulanmasından asla vazgeçilmemeli" diye konuştu. 

Türkiye'nin ABD ile ilişkilerini düzeltmesi gerektiğine vurgu yapan Kaslowski, "ABD ile ilişkileri tamir edecek adımlar atılmalı" dedi.