Üniformalı fotoğrafını sosyal medyaya koyunca 'emre itaatsizlik' suç sayıldıArtı Gerçek

Yazılı emre rağmen askeri üniformayla çektirdiği fotoğrafı Facebook'ta paylaşan askerin 'emre itaatsizlikte ısrar' suçu işlediğine hükmedildi.


Bursa'da askerlik görevini yaptığı birlikte askeri üniformayla çekilmiş fotoğraflarını sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta paylaşan genç hakkında 'emre itaatsizlik' suçundan dava açıldı.

YÜKSEK MAHKEME EMRE İTAATSİZLİKTE ISRAR SUÇU İŞLEDİĞİNE HÜKMETTİ

Sputnik'in aktardığı habere göre, Askeri Mahkeme'nin kapatılmasıyla dosya Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme, sanığın beraatine hükmetti. Askeri Savcı'nın kararı temyiz etmesiyle dosya Yargıtay 19. Ceza Dairesi'nin gündemine geldi. Yüksek Mahkeme; sanığın, verilen emirlere rağmen facebookta askeri birlikte üniformalı çekilen fotoğraflarını paylaşmak suretiyle emre itaatsizlikte ısrar suçunu işlediğine hükmetti.

KARAR EMSAL OLUŞTURUYOR

Kararda, "Askeri Yargıtay Daireler Kurulu'nun 04/04/2013 tarihli ve 2013/35-32 sayılı kararında ayrıntılı bir şekilde belirtildiği üzere, sosyal paylaşım siteleri ve internet üzerinden askeri fotoğrafların paylaşılmayacağına dair, Birlik Komutanlığınca gerekli emrin tebliğ edildiği anlaşılmaktadır. Emrin, birlik disiplini ve güvenliğinin sağlanması için istihbarata karşı koyma amaçlı getirilmiş hizmete ilişkin bir emir olduğu, bu itibarla, sanığın kendisine tebliğ edilen bu emre aykırı davranışının ASCK’nın 87/1’inci maddesinde düzenlenen emre itaatsizlikte ısrar suçunu oluşturduğu gözetilmeden mahkumiyeti yerine yazılı şekilde beraatine karar verilmesi kanuna aykırı ve askeri savcının temyiz nedenleri bu itibarla yerinde görüldüğünden mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile karar verildi" ifadeleri yer aldı.

BAĞLANTILI HABERLER