Lozan Antlaşması'nın gizli maddeleri olduğu ve bu maddeler kapsamında Türkiye'nin madenlerini çıkartamadığı gündem olmuştu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), konuyla ilgili soru soran bir vatandaşa antlaşmada gizli maddelerin olmadığı ve madenlerin çıkarılmasında bir engel bulunmadığı yanıtını verdi.

Cumhuriyet'in kuruluşunda, Kurtuluş Savaşı'nda çarpışılan Yunanistan ve onu destekleyen devletlerle yapılan Lozan Barış Andlaşması'na ilişkin efsaneler öteden beri kamuoyunda itibar gördü. Bu efsanelerden en yaygın olanı ise Lozan'da gizli maddelerin bulunduğu ve bu kapsamda Türkiye'nin başta 'bor' olmak üzere madenlerini çıkartmasına engel olduğu iddiaları piyasada dolaştı.

Bir vatandaş, iddiaları Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) sordu. CİMER, vatandaşa Lozan'da böyle gizli maddeler olmadığı ve madenleri çıkartmada herhangi bir engelin bulunmadığı yanıtını verdi.

'GİZLİ MADDE YOKMUŞ BAŞKANIM'

Başvurusunun sonucunu sosyal medya hesabından paylaşan Bahtiyar Süha Keskin isimli vatandaş, Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş'ı da etiketleyerek, "Lozan Antlaşması'nda gizli madde ve maden çıkartmamıza engel olan herhangi bir madde yokmuş başkanım" notunu düştü.

CİMER'in yanıtında ayrıca Lozan Barış Andlaşması'nın maddelerinin Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde bulunabileceği kaydedildi.

Bakanlığın sayfasına erişmek için tıklayınız.