Türkiye sınırına, Afganistan'dan olası mülteci akınına karşı 40 kilometrelik çelikten duvar ören Yunanistan, buna ek yapılacağını açıkladı.
Parlamento Ulusal Savunma ve Dış İlişkiler Komitesi'nde konuşan Sivil Koruma Bakanı Takis Theodorikakos, Meriç nehri yakınında bulunan Kastanies'te yapılan duvarların onarılacağını belirtti. Bakan Theodorikakos onarım çalışmalarına ek olarak, Feres kasabası civarında seçili bölgelere de 26 kilometrelik duvar inşa edileceğini ve sınırdaki görevli sayısının da 550 kişi artırılacağını açıkladı.

Euronews'in aktardığı habere göre, alınacak önlemlerin ülke sınırlarını koruyacağını ve yasa dışı göçmen akışını engelleyeceğini savunan Yunan Bakan, "Mart 2020'de Meriç'te neler yaşandığı herkes tarafından biliniyor. Yasa dışı göçmenler kendiliğinden Yunan topraklarına girmek için girişim başlatmadı. Olanlar, yasa dışı göçmenleri kullanan ve Yunan sınırlarını büyük ölçüde ihlal etme niyeti taşıyan Türk makamlarının bir operasyonuydu" dedi.

Bakan Theodorikakos, bu yıl nisan ayından kasıma kadar geçen sürede toplam 143 bin 472 yasadışı göçmen girişiminin engellendiğini kaydetti. Yunan Bakan, geçen yıl aynı dönemde Yunanistan'a girmek isteyen 98 bin kişinin engellendiğini ifade etti.