CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Ziraat Bankası’nın Turkcell’in Virgin Adası’nda kurulan şirketine verdiği 1 milyar 636 milyon 770 bin 735 dolarlık kredinin ödenemeyecek duruma düştüğünü belirterek, “Krediyi veren Ziraat Bankası’nın genel müdürü, aynı zamandan Turkcell’in de şu anda yönetim kurulu üyesi. Turkcell’in yüzde 26,2 hissedarı olan Türkiye Varlık Fonu’nun yönetiminde” dedi.

Yavuzyılmaz, Sayıştay'ın Ziraat Bankası 2019 Yılı Denetim Raporu’nda yer alan tespiti açıkladı. ANKA’ya konuşan Yavuzyılmaz, Ziraat Bankası’nın vergi cenneti olarak görülen Virgin Adası’nda kurulu bir şirkete 1 milyar 636 milyon 770 bin 735 dolarlık kredi verdiğini ve bu şirketin yüzde 100’ünün Turkcell’e ait olduğunu duyurdu.

“Turkcell, Virgin Adası’ndaki şirketi üzerinden 3 yıl geri ödemesiz 10 yıl vadeli bu krediyi Ziraat Bankası’ndan almıştır ancak ilk taksitinden itibaren ödeyememiştir” diyen Yavuzyılmaz, kredinin temerrüte düştüğünü vurgulayarak, “Krediyi veren Ziraat Bankası, krediyi alan Turkcell’in vergi cenneti Virgin Adası’ndaki şirketi. Krediyi veren Ziraat Bankası’nın genel müdürü, aynı zamandan Turkcell’in de şu anda yönetim kurulu üyesi. Turkcell’in yüzde 26,2 hissedarı olan Türkiye Varlık Fonu’nun yönetiminde” diye konuştu.

Ziraat Bankası ise konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, kredinin Ekim 2020'de tahsil edildiği kaydederek, kendisini şöyle savundu: 

"Söz konusu kredi, kullandırıldığı tarihteki mevzuat, Bankamız uygulamaları, piyasa koşulları ve genel bankacılık teamülleri çerçevesinde tahsis edilmiş ve ülkemizin önemli varlıklarından olan Turkcell’deki Türk hissedarlığının korunması amacıyla kullandırılmıştır. Şirketin çok uluslu ortaklık yapısı gereği ilgili tarihte çeşitli ülkelerde devam eden karmaşık davalar zincirinin çözülmesi ve hissedarlar arası uyuşmazlıkların giderilmesi ile kredinin geri ödenmesine ilişkin akışın sağlanabileceği öngörülmüştür. Kredinin kullandırıldığı tarihten itibaren hissedarlık yapısının güçlendirilerek, hissedarlar arası uyuşmazlıkların giderilmesinde yol alınmış, bunun sonucunda etkin yönetim yapısının tesisi ile ilgili kredi, Ekim 2020 tarihinde tahsil edilmiştir." (ANKA)