29 yaşındaki avukat Dilara Yıldız, Oktay Dönmez tarafından katledildi

29 yaşındaki avukat Dilara Yıldız, Oktay Dönmez tarafından katledildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Ocak 2022 21:24
A+ A-
Türkiye genelinde binlerce kadın esnafın avukatı olduğu öğrenilen Dilara Yıldız, İstanbul Tuzla'da bir restoranda polis ekiplerinin gözleri önünde katledildi.

İstanbul’un Tuzla 29 yaşındaki avukat Dilara Yıldız, eski nişanlısı Oktay Dönmez (29) tarafından silahla vurularak öldürüldü. Yıldız’ın Dönmez tarafından darp ve tehdit edildiği ortaya çıktı. Genç avukatın, polis merkezinin yakınındaki bir restoranda öldürüldüğü ortaya çıktı.

DHA’nın haberine göre iş nedeniyle şehir dışında olan avukat Dilara Yıldız evine geldiği sırada eski nişanlısının evde olduğunu fark etti. Dönmez tarafından kendi evinde darp edildikten sonra silah zoruyla Tuzla’da bulunan restorana getirildiği öğrenilen Yıldız’ın burada restoranda bulunan vatandaşlardan yardım istediği aktarıldı. Vatandaşların bildirmesi üzerine olay yerine gelen polis ekiplerini gören Oktay Dönmez belinde bulunan tabancayı çıkararak Dilara Yıldız’a 5 el ateş etti. Avukat Dilara Yıldız başına, boynuna ve göğsüne isabet eden kurşunlar ile olay yerinde hayatını kaybederken, Dönmez olay yerinde polis ekiplerince gözaltına alındı. Olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmalarından sonra Yıldız’ın cenazesi Adli Tıp Kurumuna sevk edildi. Savcılık cinayetle ilgili soruşturma başlattı.

Oktay Dönmez

10 GÜN BOYUNCA EVDE DİLARA YILDIZ’I BEKLEMİŞ

Oktay Dönmez’in duruşmaları nedeniyle bir süredir şehir dışında olan avukat Yıldız’ın Tuzla’da bulunan evinde 10 gün boyunca gelmesini beklediği ve Yıldız eve geldiğinde silah zoruyla Yıldız’ı alıkoyarak darp ettiği ortaya çıktı. Dönmez’in daha önceden hazırladığı senetleri Yıldız’ın imzalamasını ve Yıldız’a ait olan otomobili kendi üzerine geçirmesi için baskı yaptığı öğrenildi.

Dönmez tarafından zorla alıkonularak götürülen Yıldız’ın, polis merkezinin yanında bulunan bir restoranda öldürüldüğü belirtildi.

TEHDİT MESAJLARI

Oktay Dönmez’in, avukat Dilara Yıldız’a sosyal medya üzerinden tehdit mesajları attığı, mesajları sosyal medya hesabında paylaşan Yıldız’ın "Özür dileyerek paylaşmak ve buradan cevap vermek istiyorum… Öncelikle bu yabancı kaynaklı numaradan yazınca şikayet etsem de bulunamam sanıyorsun, rahatsın ama nasıl bulunduğunu sana yaşatarak öğreteceğim" dediği görüldü.

KADINA ŞİDDETE KARŞI SOSYAL MEDYA HESABINDAN PAYLAŞIM YAPMIŞ

Avukat Dilara Yıldız’ın kadına şiddete karşı sosyal medya hesaplarından da paylaşımlar yaptığı ortaya çıktı. Yıldız, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde paylaştığı gönderide, "Kadına yönelik her türlü şiddete hayır! Kadınlara fiziksel, sözsel ya da psikolojik olarak şiddet uygulamak insanlık suçudur. Bu çirkin suç; kültürel, dini ya da sosyal kılıflarla haklı gösterilemez" şeklinde tepki gösterdiği görüldü.

YAKINLARI OLAY YERİNDE SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

Dilara Yıldız’ın yakınları ve arkadaşları ise olayı haber alır almaz olay yerine geldi. Cinayetin işlendiği restoran önünde toplanan Yıldız’ın yakınları olay yerinde sinir krizi geçirdi.

‘UZUN ZAMANDIR TEHDİT EDİLİYORDU’

Dilara Yıldız’ın yakın arkadaşı, "Bayağı bir zamandır tehdit alıyordu. Hatta biz uyardık, tek kalma, tek gelme. Evinde kalmış, kendisi yokken. Bugün nasıl yakaladı onu tam bilmiyorum, sadece benden yardım istedi. İlk beni aradı, benim haberim yoktu İstanbul'a geldiğinden. ‘Bana gelecektin Meniş, sakın gelme’ dedi. Ben bir an kala kaldım, ‘Nasıl?’ dedim. Dedi gelme, ben misafir ağırlıyorum şu anda dedi. Sesi çok tedirgin ve keskindi. Ardından kapattı. Ben eşime dedim eyvah bu dedim, sapık bunu yakaladı. Ondan sonra ailesine ulaştım" dedi

ARKADAŞINA DİLARA İLE İLGİLİ MESAJ ATMIŞ: İMANA GELSİN BOL BOL KURAN OKUSUN

Katilin kendisine de mesaj attığını belirten Yıldız’ın arkadaşı, "Eski nişanlısıydı. Çocuk dengesiz bir çocuktu zaten. Nişanlandığında fark etti, yüzüğü attı. Attıktan sonra saplantı yapmaya başladı. Çocuk benim numaramı arıyordu, birkaç kere aradı. İş yerime sosyal medyadan ulaştı. Kendisi de tesadüfen benim iş yerimdeydi. Sonra benim numaramı bulmuş. Dün akşam bana yazdı bir şeyler. Kimsin dedim, numara kayıtlı olmadığı için ben Oktay dedi. Dilara'yla ilgili abuk subuk şeyler dedin, bak sen tehdit ediyorsun dedim. Bu insanlığa yakışmaz. Ben şu an Gürcistan'dayım, tehdit de etmiyorum, ispatlayın dedi. Sadece şunu yazmış, ‘imana gelsin, bol bol Kur'an okusun.’ Telefonumda duruyor bunlar, polise vereceğim. Daha sonra zaten bu haberi aldık." Dedi.

‘100 BİNE YAKIN KADIN ESNAFIN AVUKATIYDI’

Yıldız’ın arkadaşı Ayşe Aydın da "Şu anda gerçekten hepimizin canı acıyor. Gerçekten, içeride yatan hiç hak etmediği bu davranışı yaşayan hanımefendi, avukatımız, aynı zamanda arkadaşımız. İstanbul Güzellik Uzmanları Odası'nın avukatıydı, resmi avukatıydı. Sadece İstanbul değil, Türkiye’deki tüm güzellik uzmanlarının hakkını korumak için davalar açan, yüz bine yakın kadın esnafın avukatıydı. Ve bu kadın cinayetlerinin artık bitmesini istiyorum, kadına şiddeti istemiyoruz. Daha önce Dilara bana ihanete uğradığı için ayrıldığını söylemişti. Kurtulamadığını, sıkıntı yaşadığını, zaten herkesin elinde mesajları var" dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar