Ankara’da 25 Kasım açıklaması: Kadınlar kazanacak!

Ankara’da 25 Kasım açıklaması: Kadınlar kazanacak!
Ankara’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü açıklaması düzenlendi: "Kadınların özgürlüklerini yok sayanlar, nefret politikaları üretenler gidecek. Kadınlar kazanacak."

Cengiz Anıl BÖLÜKBAŞ


ANKARA - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ne dair basın açıklaması düzenlendi. Sakarya Caddesi’nde düzenlenen açıklama öncesi caddenin giriş ve çıkışlarında polisler arama yaptı.

Açıklamada, “Eşit ve Özgür Yaşayacağız”, “Asla Yalnız Yürümeyeceksin”, “Kadın Düşmanlarını Göndereceğiz”, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” sloganları atıldı. Açıklamada ilk olarak Sena Köykolu konuşma yaptı.

‘FAİLLER ÖLÜMLERİ ŞÜPHELİ BIRAKMAYA ÇALIŞIYOR’

Molla rejimine karşı İran’da mücadele eden kadınları selamlayarak konuşmasına başlayan Köykolu, eşit ve özgür dünyayı var edene kadar mücadelelerine devam edeceklerini söyledi. Faillerin kadın cinayetlerini şüpheli bırakmaya çalıştıklarını ancak hiçbir kadın ölümünün şüpheli kalmaması için de mücadelelerinin sürdüğünü vurgulayan Köykolu, “Kadınlarla beraber LGBTİQ+’lar da hedef gösteriliyor, saldırıya uğruyor. Gökkuşağının değil ayrımcılığın suç olduğunu söylemek için buradayız. Diğer yandan da kriz derinleşiyor. Krizlerde ilk işten çıkarılan kadınlar oluyor. Sizler kadınlar yerine yolsuzlukları ve yoksulluğu durdurun” diye konuştu.

‘BU DÜZEN BÖYLE GİTMEYECEK’

Köykolu’nun ardından kurumlar adına Tuana Gençer konuştu. Kadınların hayatın her alanında tehlikede olduğunu ifade eden Gençer, kadın cinayetlerinin arttığını vurguladı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na yönelik kapatma davasını hatırlatan Gençer, “Ama bizler bugün buradayız. Türkiye’nin dört bir yanında kapatma davalarına rağmen arkadaşlarımız ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız’ demek için direniyorlar. Hukuksuz davalar mücadelemize asla engel olamayacak” dedi.

“Bizim özgürlük bayrağımız Mahsa Amini’nin saçlarıdır” diyen Gençer, kadınların dünyanın her yerinde özgürlükleri için mücadele ettiğini vurguladı. Kadınların özgürlüklerinden ve haklarından vazgeçmeyeceklerini dile getiren Gençer, şunları söyledi: “Kadınlar ve LGBTİQ+lar eşit ve özgür dünya mücadelesinden vazgeçmeyecek. Nerede, ne giyeceğimize biz karar vereceğiz. Kaçta, nerede olacağımıza biz karar vereceğiz. 6284’ten yararlanmak istediklerinde yararlanabilecek. İstanbul Sözleşmesi uygulanacak. Bu düzen böyle gitmeyecek. LGBTQ+’ları ve kadınları yok sayanlar, kadınların özgürlüklerini yok sayanlar, nefret politikaları üretenler gidecek. Kadınlar kazanacak.”

Açıklama, atılan sloganların ardından son buldu.

Öne Çıkanlar