Ankara'da kadın cinayeti: Yakup Koca isimli erkek, 2019'un ilk bebek ve annesini katletti

Ankara’da boşanma aşamasında olduğu Yakup Koca isimli erkek tarafından öldürülen Semiha Koca ile kızı Hilal Koca, toprağa verildi. Hilal Nur’un 2019’da Ankara’da yılın ilk bebeği olarak dünyaya geldiği, dönemin Aile Bakanının ziyaret ettiği ortaya çıktı.

Artı Gerçek - Ankara’da boşanma aşamasındaki eşi Yakup Koca isimli erkek tarafından öldürülen Semiha Koca ve kızı Hilal Nur Koca'nın 2019'un ilk bebeği ve annesi olduğu ortaya çıktı.

Ankara'nın Yenimahalle ilçesi Yeşilevler Mahallesinde dün saat 15.00 sıralarında meydana gelen kadın cinayetinde, Yakup Koca isimli erkek boşanma aşamasında Semiha Koca ile konuşmak için kayınvalidesinin evine gitti.

Yakup Koca, yanındaki tabancayla önce Semiha Koca'ya, ardından kız çocuğu Hilal Nur Koca'ya ateş etti. Yakup Koca, daha sonra aynı silahla kendisini vurdu. Anne ile kızı olay yerinde ölürken yaralanan Yakup Koca da kaldırıldığı hastanede öldü.

Yakınlarının Ankara Adli Tıp Kurumu'ndan cenazeleri teslim aldığı anne ile kızı için Karşıyaka Mezarlığı'ndaki Ahmet Efendi Camisi'nde cenaze namazı kılındı.

AİLE BAKANI ZİYARET ETMİŞTİ

Hilal Nur Koca'nın, Ankara'da 2019 yılının ilk bebeği olarak dünyaya geldiği, dönemin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un, anne ve kızını hastanede ziyaret ettiği ortaya çıktı.

Selçuk, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde normal doğumla 2 kilo 840 gram dünyaya gelen Hilal Nur Koca'yı kucağına alıp altın takmış, anne Semiha Koca'yı da tebrik etmişti.

İlk çocuğunu dünyaya getiren Semiha Koca ile sohbet edip, Hilal Nur bebeğin sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam geçirmesini dileyen Selçuk, "Yeni yıl vesilesiyle doğan her çocuğumuz bizler adına bir umut olur umarım" ifadelerini kullanmıştı.

2023’TE 315 KADIN, ERKEKLER TARAFINDAN KATLEDİLDİ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), 2023’e ilişkin erkek şiddeti verilerini açıkladı. Rapora göre 2023’te 315 kadın, erkekler tarafından öldürüldü, 248 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu.

Geçtiğimiz yıl öldürülen kadınların yüzde 55’i ise ateşli silahla vurularak katledildi. Kadınların yüzde 41’i evli olduğu erkek tarafından katledildi. Bunun yanı sıra, evli olduğu erkek tarafından öldürülen 30 kadının fail ile boşanma aşamasında olduğu belirtildi. (DHA)

Öne Çıkanlar