Şiddet uyguladı, serbest bırakıldı: Leyla Akay sosyal medyadan tepki gösterince tutuklandı

Şiddet uyguladı, serbest bırakıldı: Leyla Akay sosyal medyadan tepki gösterince tutuklandı
Iğdır'da Sinan Akay, şiddete maruz bıraktığı Leyla Akay'ın şikayeti üzerine gözaltına alınıp, serbest bırakıldı. Leyla Akay'ın sosyal medyadan yaptığı paylaşımla tepki göstermesinin ardından Sinan Akay, tutuklandı.

Artı Gerçek - Iğdır’da bir yıl önce Leyla Akay, boşanma davası açtığı Sinan Akay tarafından bindirildiği otomobilde şiddet gördü ve bıçaklandı. Leyla Akay’ın şikayet sonrası Sinan Akay, gözaltına alınıp adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Sinan Akay’ın serbest bırakılmasına tepki gösteren Leyla Akay, "Beni öldürmek isteyen cani elini kolunu sallayarak geziyor. Boşanamıyorum. Adalet istiyorum. Ondan kurtulmam için ölmem mi gerek" dedi. Akay'ın bu sözlerinin sosyal medyada paylaşılmasının ardından yeniden yakalanıp gözaltına alınan Sinan Akay, tutuklandı.

SİSTEMATİK ŞİDDETTE MARUZ KALDI

Leyla Akay, bir kurumda güvenlik görevlisi olan Sinan Akay ile 10 yıl önce evlendi. Evliliğinden 2 çocuğu olan Leyla Akay, gördüğü şiddet nedeniyle 2019'da boşanma davası açtı. Aile büyüklerinin araya girmesiyle evliliğine devam eden Leyla Akay, bir süre sonra tekrar şiddet maruz bırakıldı. Çocukları için Sinan Akay’ın şiddet ve hakaretlerine boyun eğdiğini belirten Leyla Akay, geçen yıl aldatıldığını öğrenince haziran ayında adliyeye gidip boşanma dilekçesi verdi. Leyla Akay, cep telefonundaki ses kayıtlarını dinlettiği Sinan Akay ile tartıştı. Sinan Akay, ses kayıtlarını silmeyen Leyla Akay'ı çocuklarının gözü önünde dövüp bıçakla yaraladı. Akay, şikayet üzerine gözaltına alındı.

‘'SENİ ÖLDÜRECEĞİM, YÜZÜNE KEZZAP DÖKECEĞİM' DİYE TEHDİT ETTİ’

Her şiddet olayı sonrası şikayetçi olduğunu ancak evli olduğu Sinan Akay’ın her seferinde serbest bırakıldığını belirten Leyla Akay, birçok kadın gibi öldürülmekten değil, çocuklarının öksüz kalmasından korktuğunu belirtti.

leyla-akay.jpg

Hem kendisi hem de evlatları için Sinan Akay'dan kurtulmak isteyen Leyla Akay, yardım istedi. Gördüğü şiddetin tüm belgelerini mahkemeye sunduğunu belirten Akay, şunları söyledi:

"Aldatıldığımı öğrendiğim gün eşim beni darbetti ve bıçakladı. Çocuklarımı da alıp annemin evine yerleştim. Boşanmak istediğim eşim, geçtiğimiz hafta, 3 Haziran günü benimle buluşup, anlaşmalı boşanmak için konuşmak istediğini belirtti. Adliye binasının yanında buluştuk. Kendine ait olan otomobile bindim. Bir süre sonra bana yine hakaretler etmeye başladı. Arabayı durdurmasını istedim. Fakat eliyle ve bıçakla vurmaya başladı. Hayatımı kurtarmak için kendimi arabadan atmak isterken saçımdan tuttu. Arkadan gelen başka bir araç sürücüsü durumu fark edip, kornaya bastı. Eşim, adamı fark edince beni orada atıp uzaklaştı. Her tarafım kanlar içinde ve kıyafetlerim yırtılmıştı. Bana vururken 'Seni öldüreceğim, yüzüne kezzap dökeceğim' diye tehdit ediyordu.

‘ARKAM SAĞLAM, BANA BİR ŞEY OLMAZ’

Beni her dövdüğünde, 'Arkam sağlam, bana bir şey olmaz. Bak seni kaç kere dövdüm, bıçakladım. Bana ne polis ne savcı bir şey yapamaz' diyordu. Yaşadıklarıma bakınca haklı olduğunu görüyor ve korkuyorum.”

'İTİRAZ ÜZERİNE EV HEPSİ VERİLDİ AMA GEZERKEN GÖRÜLDÜ'

Olaydan sonra polis merkezine gidip suç duyurusunda bulunduğu Sinan Akay'ın polis tarafından gözaltına alınıp çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını anlatan Leyla Akay, şunları kaydetti:

"Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce, yurt dışı yasağı ve adli kontrol tedbirine savcılık makamınca itiraz edilmesi üzerine eşim hakkında ev hapsi uygulandı. Fakat sanırım elektronik kelepçe yok. Iğdır, küçük yer olduğu için eşimi dışarıda gezerken görenler var. Ben ölmek değil, adalet istiyorum. Bana hayatı zindan eden kişi, bir kurumda güvenlik görevlisi. Taciz dosyasında adı geçiyor. Arkadaşı hapis cezası aldı, bu ise 'Adamlarım halletti' diyerek ortada geziyor.

‘CEZAEVİNE GİRMESİ İÇİN BENİM ÖLMEM Mİ LAZIM?’

Alkolden 3 kez ehliyetine el konulan Sinan Akay, şu anda da ehliyeti olmamasına rağmen kendi aracıyla emniyete geliyor. Bunu polislere söylememe rağmen yine işlem yapılmadı. Alkolik bir adama çocuklarımı teslim etmek istemiyorum sesimi duyurmak istiyorum. Çocuklarımın velayeti bende olmasına rağmen kaç kere kaçırmak istedi. Eşim beni aldattığını yakaladığımda ses kayıtlarını izlerken de dövüp, bıçakladı ama yine hapis yatmadı. Cezaevine girmesi için benim ölmem mi lazım?"

Leyla Akay ile ilgili sosyal medyadaki paylaşımların ardından yeniden gözaltına alınan Sinan Akay, tutuklanıp cezaevine gönderildi. (DHA)

Öne Çıkanlar