Gamze Açar'ı katleden Doğan ve Demiral'a ağırlaştırılmış müebbet cezası

Gamze Açar'ı katleden Doğan ve Demiral'a ağırlaştırılmış müebbet cezası
Yayınlanma:
A+ A-
Ankara'da lise öğrencisi Gamze Açar’ın iş görüşmesine gittiği otelde katledilmesine dair 5 failin yargılandığı davada karar çıktı. Rıza Doğan ve Mustafa Emre Demiral'a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Ankara’da 7 Kasım 2020'de, internette gördüğü iş ilanı üzerine Rıza Doğan ile irtibata geçip, iş görüşmesi için Kızılcahamam ilçesinde odaları devre mülk olarak kiralanan termal otele giden Gamze Açar, kendisini görüşmeye çağıran Rıza Doğan ve Mustafa Emre Demiral tarafından 5'inci kat balkonundan atılarak öldürüldü. Gamze Açar'ın katledilmesine dair 2'si tutuklu 5 failin yargılandığı davada mahkeme kararını açıkladı.

Bugün görülen karar duruşmasında, tutuklu faillerden Rıza Doğan ağırlaştırılmış müebbet ve 26 yıla kadar hapis; Mustafa Emre Demiral ağırlaştırılmış müebbet ve 9 yıla kadar hapis cezası aldı. Tutuksuz failler Mehmet Doğan, Emre Eker ve Hüseyin Emre Gürgen ise tüm suçlamalardan beraat etti.

İDDİANAME HAKKINDA

Failler hakkında düzenlenen iddianamede Rıza Doğan'ın benzer bir şekilde İzmir'de de suça karıştığı, kendini patron olarak tanıtıp, hileli hareketlerle güven oluşturduğu ve gece vakti Açar’ın başka bir yere gidemeyeceğini öngörerek saat 01.30 civarında diğer failler Mustafa Emre, Emre, Mehmet ve Hüseyin Emre'nin de bulunduğu otelde 506 numaralı odasına götürdüğü belirtilmişti. Doğan ve diğer faillerin fikir ve eylem birliği içerisinde cebir kullanarak Açar’a tecavüz ettikleri ve işledikleri suçların ortaya çıkmasını engellemek için balkondan aşağıya atarak katlettikleri kaydedilmişti. İddianamede, Adli Tıp Kurumu raporuna göre Açar’ın kıyafetlerinde ve tırnaklarında faillerle uyumlu DNA profilleri bulunduğu, bunun failler tarafından Açar’a tecavüzde bulunulduğu ve Açar’ın buna karşı koyduğuna delil olduğu belirtilmişti.

Failler ifadelerinde Açar’ın uyuşturucu krizi sonucu intihar ettiğini ileri sürmüş, ancak Kimya İhtisas Dairesi Başkanlığı Toksikoloji Şubesi’nin raporunda Açar’ın kanında veya saçında uyuşturucu madde bulunmadığı tespit edilmişti. (MA)

Öne Çıkanlar