Taksim'de 25 Kasım'da OHAL görüntüleri: Caddeler kapatıldı, polis konuşlandırıldı, metro hizmet dışı

Taksim'de 25 Kasım'da OHAL görüntüleri: Caddeler kapatıldı, polis konuşlandırıldı, metro hizmet dışı
25 Kasım nedeniyle Taksim’de yapılacak eylem yasaklanırken, İstiklal Caddesi ve etrafında OHAL’i aratmayan görüntüler yer aldı. İstiklal Caddesi’ne çıkan sokaklar kapatılırken metronun da Taksim ve Şişhane duraklarında durmayacağı açıklandı.

Fotoğraf: Eylem Nazlıer/Evrensel

Artı Gerçek- 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü nedeniyle kadınların Taksim’de yapacağı eylemin yasaklanmasının ardından olağanüstü önlemler alındı.

KAYMAKAMLIK YASAKLADI, KADINLAR SOKAĞA ÇAĞRI YAPTI

Beyoğlu Kaymakamlığı, 25 Kasım Kadın Platformu'nun çağrısıyla Taksim Tünel’de yapılacak 25 Kasım eylemini yasakladığını açıklamış, kadın platformu da “Müsaade istemiyoruz, şiddetsiz bir hayat istiyoruz!” diyerek sokakta olacaklarını duyurmuştu. Kadınlar ayrıca yasağın iptali için dava da açtı.

TAKSİM ABLUKA ALTINDA

Sabah saatlerinden itibaren İstiklal Caddesi'ne çıkan sokaklara bariyerlerle kapatıldı. Bölgeye çok sayıda polis konuşlandırıldı. Taksim ve civarında çok sayıda polis kontrol noktası da oluşturuldu.

METRO, TAKSİM VE ŞİŞHANE'DE DURMAYACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Valiliği'nin kararıyla 15.00'ten sonra M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattının Şişhane ve Taksim istasyonları ile F1 Taksim-Kabataş füniküler hattının işletmeye kapalı olacağını duyurdu.

Metro İstanbul’un sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

“İstanbul Valiliği kararı gereği saat 15.00 itibarıyla M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattımızın Şişhane ve Taksim istasyonları ile F1 Taksim-Kabataş Füniküler Hattımız işletmeye kapalı olacaktır. Şişhane ve Taksim istasyonlarımızda araçlarımız durmayacaktır.”

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar