Kadınlar sığınma evi sözünü tutmayan Şişli Belediyesi'ni protesto etti

Kadınlar sığınma evi sözünü tutmayan Şişli Belediyesi'ni protesto etti
Şişli'de yaşayan kadınlar, sığınma evi sözünü tutmadığı için CHP’li Şişli Belediyesi’ni protesto etti. Kadınlar, sığınma evine ihtiyaç duyulmayan bir dünya kurulana dek mücadele edeceklerini vurguladı.

Artı Gerçek- Şişlli'de yaşayan kadınlar, Şişli Belediyesi’nin iki yıl önce şiddet gören kadınlar için sığınak açacağına dair verdiği sözleri yerine getirmeyen belediyeyi protesto etmek için Şişli Belediyesi binasının önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Kadın sığınağı hakkımız hemen şimdi” pankartının taşındığı eyleme çok sayıda kadın katıldı. “İsyanım var”, “Jin jiyan azadî”, “Şiddete karşı bütüncül politikalar” ,”Yerel yönetimler göreve” dövizlerin taşındığı eylemde, açıklamayı kadınlar adına Atike Eski okudu.

‘YEREL YÖNETİMLER KADINLARIN GÜVENLİĞİNDEN SORUMLU’

Yerel yönetimlerin kadınların güvenliğinden sorumlu olduğunu vurgulayan Eski, “Yerel yönetimlerin; cinsiyete duyarlı bütçe ve toplumsal cinsiyet eşitliği kapsamında birimlerin oluşturulması, kurumların kurulması ve yürütülmesinde kadın kurumları, demokratik kitle örgütleri ile işbirliği içinde çalışması hayati önemdedir. 5395 sayılı belediye yasasına göre nüfusu 100.000 geçen belediyelerin sığınmaevi açmaları görevleri arasındadır. Şişli ilçesinin toplam nüfusu 284.294’tür. Bu nüfusun 145 binini kadınlar oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

‘ERKEK POLİTİKALARIN YÜRÜTÜCÜSÜ’

"CHP’li belediyelerin yasal yükümlülüklerine rağmen sığınma evlerini açmadığını ve erkek egemen politikaların yürütücüsü" olduğunu söyleyen Eski, Şişli Belediye Başkanı’nın kadın sığınma evi açma sözünü tutmadığını ve kadın erkek eşitliğini sağlayıcı mekanizmaları hayata geçirmediğinin altını çizdi.

Eski, “Katılımcı Bütçe yaptığını iddia eden Şişli Belediyesi, nüfusun yarısı olan biz kadınların sığınma evi talebini 8 Mart 2020 tarihindeki Belediye Meclisi toplantısında karşılayacaklarını müjde diyerek duyurmuş. Ancak bugüne kadar tüm çağrı ve taleplerimize rağmen çözüm üretmek yerine kiraların yüksekliği gibi kadın yaşamını paradan kıymetli gören anlayışları dışında bir mazeret gösterememiştir” diye konuştu.

‘MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Eski, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradan yeniden sesleniyoruz. Yerel yönetimler ve Şişli Belediyesi üzerine düşen sorumluluğu ve görevi yerine getirmelidir. Şişlili Kadınlar olarak bu sürecin takipçisi olacağımızı duyuruyoruz. 25 Kasım Uluslararası Şiddetle Mücadele Günü’nde bu talebi daha yüksek sesle dillendiriyoruz. Bu bir uyarı eylemidir. Sığınma evinin açılmasına dair net tarih ve çalışmalar derhal bize açıklanmalı ve görev yerine getirilmelidir. Sığınaksız bir dünya kurulana dek mücadelemizi sürdüreceğiz.“ (MA)

Öne Çıkanlar