33. Ankara Film Festivali yarın başlıyor

33. Ankara Film Festivali yarın başlıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Bu yıl 33’üncüsü gerçekleştirilecek olan Ankara Film Festivali, yarın başlıyor. Ankara Film Festivali 3-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Artı Gerçek - Her yıl Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen Ankara Film Festivali, bu yıl 33. kez sinemaseverlerle buluşacak. 3-11 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festival kapsamında gösterilecek filmler Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda beyaz perdeye yansıyacak. Festivalde ulusal yarışmaların yanı sıra dünya sinemasından da zengin bir seçkiye yer verilecek. Film gösterimlerinin yanı sıra festival kapsamında pek çok etkinlik daha gerçekleştirilecek.

ULUSAL YARIŞMALAR

33. Ankara Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi yönetmen ve senarist Pelin Esmer başkanlığında toplanacak. Ayrıca yarışmada yer alan filmlerden birine Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından SİYAD En İyi Film Ödülü’ü verilecek. SİYAD En İyi Film Ödülü, bu yıl Murat Özer anısına verilecek; bu nedenle film gösterimi ve panel de düzenlenecek. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerden bazıları şöyle: “Bana Karanlığı Anlat (Yön: Gizem Kızıl), Kabahat (Yön: Ümran Safter), Kurak Günler (Yön: Emin Alper), Mukavemet (Yön: Soner Caner), Suna (Yön: Çiğdem Sezgin).

Ulusal Kısa Film Yarışması’nın jürisinde, oyuncu Ece Dizdar, yönetmen Elif Refiğ ve sinema yazarı Esin Küçüktepepınar yer alacak. Yarışmada yer alacak filmlerden bazıları ise şöyle: “Fraktal: Para Adam (Yön: Zahid Çetinkaya), Gece Babamızı Ararken (Yön: Alkım Özmen), Niyetler (Yön: Tanju Özdemir).”

DÜNYA SİNEMASI

Ankara Film Festivali, ulusal yarışma bölümlerinin yanı sıra güncel sinemanın son örneklerinden klasik yapımlara uzanan oldukça kapsamlı bir seçkiyi de seyirciyle buluşturacak. Festivalin “Dünya Festivalleri” bölümünde, Cannes’dan Tribeca’ya, Saraybosna’dan San Sebastian’a önemli festivallerden yolu geçen filmler yer alacak. Zar Amir Ebrahimi’nin Cannes’dan En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ile ayrıldığı Ali Abbasi imzalı Kutsal Örümcek (Holy Spider), Vicky Krieps’in Cannes’in Belirli Bir Bakış Bölümü’nde En İyi Performans Ödülü’nü Adam Bessa’yla paylaştığı Marie Kreutzer imzalı Korsaj (Corsage) ve Tribeca Film Festivali’nde En İyi Uluslararası Film Ödülü’nü kazanan Viesturs Kairiss imzalı Ocak (January) bunlardan birkaçı.

Festivalin dikkat çeken diğer bir bölümü ise “Vişegard Filmleri”. Adını Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya’dan oluşan dünyanın en eski uluslararası işbirliklerinden Vişegrad Dörtlüsü’nden alan seçki, son iki yılın dikkat çeken filmlerinden dördünü buluşturacak. Yanı sıra festivalde, Alman, Fransız ve Güney Kore sinemasından seçkiler de yer alacak. (MA)

Öne Çıkanlar