Berlin'de Altın Ayı heyecanı

Berlin'de Altın Ayı heyecanı
Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenecek 67. Uluslararası Film Festivali’nde 18 film "Altın ayı" ödülü için yarışacak. KÜLTÜR SANAT- Federal...

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenecek 67. Uluslararası Film Festivali’nde 18 film "Altın ayı" ödülü için yarışacak.

KÜLTÜR SANAT- Federal Basın ve Enformasyon Dairesi’nin salonunda Berlinale Direktörü Dieter Kosslick’in de katıldığı basın toplantısında 9-19 Şubat’taki festivalin programı tanıtıldı. Bu yıl yarışma bölümünde 24 filmin gösterileceği Berlinale’de 18 film "Altın Ayı" ödülü için yarışacak. Diğer 6 filmin yarışma dışında tutulduğu festivalin açılışı 9 Şubat’ta Fransız yönetmen Etienne Comar’ın "Django" filmiyle yapılacak.

"KAYGI" EN İYİ İLK FİLM ÖDÜLÜNE ADAY

Berlinale’de dünya prömiyeri yapılacak filmler arasında "Kaygı" da bulunuyor. Yönetmenliğini ve senaristliğini Ceylan Özgün Özçelik’in yaptığı film festivalin panorama bölümünde gösterilecek. Yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi de olan "Kaygı", Berlinale’de en iyi ilk film ödülüne aday gösterildi.

JÜRİ BAŞKANI PAUL VERHOEVEN

"Altın Ayı" ve "Gümüş Ayı" ödülleri alacak filmleri belirleyecek jürinin başkanlığını Hollandalı yönetmen ve senarist Paul Verhoeven yapacak. Yedi kişilik uluslararası jüride Verhoeven’in yanı sıra Tunuslu yapımcı Dora Bouchoucha, İzlandalı sanatçı Olafur Eliasson, Amerikalı oyuncu Maggi Gyllenhaal, Alman oyuncu Julia Jentsch, Meksikalı oyuncu Diego Luna ve Çin’den yönetmen ve senarist Wang Quan’an yer alıyor.

Berlinale Direktörü Kosslick, bu yıl Altın Ayı Onur Ödülünü" İtalyan kostüm tasarımcısı Milena Canonero’ya verileceğini açıkladı. 67. Berlin Film Festivali’ndeki filmlerin cesaret, umut ve mizah içerikli olacağını belirten Kosslick, festivalin maliyetinin de yaklaşık 25 milyon avro olduğunu ifade etti.

Kosslick, Berlinale’ye bu yıl Penelope Cruz, Chatherine Deneuve, Richard Gere,Ethan Hawke gibi çok sayıda yıldız oyuncunun da katılacağını kaydetti. Çeşitli kategorilerde 72 ülkeden 399 filmin gösterileceği festivalde ödüller 18 Şubat’ta sahiplerini bulacak.

Öne Çıkanlar