Adana Altın Koza Film Festivali başladı: Altın Koza sinemamızın belleği

Adana Altın Koza Film Festivali başladı: Altın Koza sinemamızın belleği
Yayınlanma:
A+ A-
30'uncu Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında etkinlikler düzenlendi. Festivale, Altın Koza Yürütme Kurulu Başkanı oyuncu Menderes Samancılar, Altın Koza Genel Müdürü Orhan ve yerel sanatçılar ile sinemaseverler katıldı.

ADANA - Altın Koza Film Festivali bugün başladı. Artı Gerçek'e konuşan Altın Koza Film Festivali Genel Müdürü Hüseyin Orhan, “Adana Altın Koza Film Festivali Türk Sineması'nın belleği niteliğindedir" dedi. 30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında bugün Atatürk Parkı'nda tören düzenlendi. Törene, Altın Koza Yürütme Kurulu Başkanı oyuncu Menderes Samancılar, Altın Koza Genel Müdürü Hüseyin Orhan ve çok sayıda yerel sanatçı ile sinemaseverler katıldı.

Artı Gerçek’e konuşan Altın Koza Genel Müdürü Hüseyin Orhan, "Adana Altın Koza Film Festivali Türk Sineması'nın belleği niteliğindedir. Çünkü cumhuriyetimizin 100. yılında yarım asrına şahitlik etmiş bir festivaldir. Özellikle Adanalı sanatseverlerin ve tüm Türkiyeli sanatseverlerin çok ilgisi vardır" dedi.

whatsapp-image-2023-09-18-at-13-53-28.jpeg

Hüseyin Orhan

YAZLIK SİNEMA ETKİNLİĞİ

Festival kapsamında Adana'nın 14 ilçesindeki 30 mahallede yazlık sinema düzenlediklerini belirten Orhan, “Yazlık sinema kültürünü mahallelerde, sokaklarda, köylerde yaşatıyoruz. Gezici açık hava sinemalarımız halkla buluşuyor" diye konuştu.

FESTİVALDE 450 AYRI GÖSTERİM OLACAK

Festivalde yaklaşık 250 film, 450 ayrı gösterim olacağını anlatan Orhan, "Tüm sanatseverleri, tüm Adana halkını, tüm Türkiye'yi 18-24 Eylül tarihleri arasında yapılacak Adana Altın Koza Film Festivali'ne bekliyoruz. Bugün açılışımız Merkez Park Amfi Tiyatro'da gerçekleşecek" dedi.

whatsapp-image-2023-09-18-at-13-53-43.jpeg

Zeydan Karalar

FESTİVAL KAPSAMINDA KONSER DÜZENLENDİ

Festival kapsamında dün gece Seyhan Baraj Gölü'nde konser düzenlendi. Adanalılar, dört saat boyunca yerel rock ve pop gruplarının şarkılarıyla eğlendi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, "Ülkemizde sinema deyince akla ilk Adana, sinema festivali deyince de Adana Altın Koza Film Festivali gelir. Adana halkı sanatsever ve seçicidir.

whatsapp-image-2023-09-18-at-13-53-44-2.jpeg

Geçmişte Adanalının beğendiği film Türkiye genelinde tutardı. Türkiye’de Adana kadar sanatçı yetiştiren bir kent yok. Sanatın birçok alanında evrensel değerde sanatçılar yetiştirdik. Bu bizim gururumuz” diye konuştu. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar