Ali Doğan Gönültaş'tan yeni albüm: 'Keyeyi'

Ali Doğan Gönültaş'tan yeni albüm: 'Keyeyi'
Kürt sanatçı Ali Doğan Gönültaş, yeni albümü 'Keyeyi' albümünün bu akşam tüm dijital platformlarda yayınlanacağını duyurdu. Gönültaş'ın yeni albümünde Kürtçenin Zazaki ve Kurmanci lehçelerinin yanı sıra Türkçe parçalar da yer alıyor.

Artı Gerçek- Sanatçı Ali Doğan Gönültaş, yeni albümü 'Keyeyi'nin bu akşam tüm dijital mecralarda yayınlanacağını duyurdu. Türkçede 'evler' anlamına gelen 'Keyeyî' albümü, iki bölümden oluşuyor.

'ANA DİLİM EVİMDİR'

Albümün ilk bölümünün adı 'Şemug', Zazakî'de 'eşik' anlamına geliyor. Zazakî ve Kurmancî şarkılardan oluşan bu bölümü Gönültaş; "Ev'e atılan ilk adımlardan oluşuyor. İlk adımların ana dilimle olmasını anlamlı buldum. Ana dilim evimdir!" sözleriyle nitelendiriyor.

ALBÜMÜN ANA TEMASI: HAFIZA

Eş zamanlı video ve ses kaydı ile kaydedilen bu çalışmada, sadece tembur ve sanatçının kendi sesi yer alıyor. Albümün içine doğduğu ve farkına vardığı mekanların seslerinden ortaya çıktığını belirten Gönültaş, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Türkçede ‘evler’ anlamına gelen albümün ana teması hafıza. Hatırlamak ve hatırlatmak için ‘ev'e dönmek gerekti. Ev benim için sadece bir adres değil, aynı zamanda bir duygu ve anlam hali. Sadece duvarları, odaları, pencereleri olan mekandan daha fazlası; neşenin, yasın, farklı dillerdeki ifadenin bir hali”

ONLARIN KURDUĞU HER SOFRA BENİ EVİMDE HİSSETTİRDİ

Albümün İkinci bölümünün adı 'Annelerin Sofraları'. Tamamen Türkçe nefes ve methiyelerden oluşan bu bölüm için Gönültaş, “Bu albümü, bana muhabbeti, demi ve sedayı öğreten bu sofraları kuran annelerime ithaf ediyorum biraz da. O sofralardan hem fiziksel hem de duygusal olarak doymuş kalktım her defasında. Onların kurduğu her sofra beni evimde hissettirdi. Umuyorum bu sesler dinleyenlere, eve varmanın sakinliğini hatırlatabilir” ifadelerini kullanıyor.(KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar