Almodovar ödülünü baskı altındaki sinemacılara adadı: Hapishanelerini yönetmenlerle dolduran ülkeler var

Almodovar ödülünü baskı altındaki sinemacılara adadı: Hapishanelerini yönetmenlerle dolduran ülkeler var
Yayınlanma:
A+ A-
Toronto Film Festivali'nin (TIFF) yeni yetenekleri keşfetmek ve film endüstrisine uzun yıllar katkı sunanları onurlandırmak amacıyla düzenlediği ödül töreninde konuşan Pedro Almodovar, ödülünü özgürlükleri kısıtlanan meslektaşlarına adadı.

Artı Gerçek - Kötü Eğitim, İçinde Yaşadığım Deri, Dönüş, Konuş Onunla, Annem Hakkında Her Şey gibi Avrupa sinemasının öne çıkan filmlerine imza atmış ödüllü İspanyol yönetmen Pedro Almodovar, Toronto Film Festivali'nin TIFF Tribute Ödülleri'nde konuşma yaptı. Almodovar ödül konuşmasında, sinemada sansüre karşı yaratıcı özgürlüğün altını çizdi.

Sözlerine sinemanın bazen bireysel bazen de kahramanca bir iş olduğunu ve kurmaca olsa bile bir toplumun sosyal gerçekliğini belgelemenin en iyi yolu olduğunu söyleyerek başlayan usta yönetmen, "Yaptığım her şey sansürün olmaması sayesinde ortaya çıktı" dedi.

Yaptığı konuşmanın devamında İspanya'nın siyasal tarihinin en karanlık dönemlerinde, Franco diktatörlüğü altında doğduğunu anlatan Almodovar, film çekmeye başladığı 80'li yıllarda Franco'nun ölmüş olduğunu ve bu sayede İspanya demokrasisinin en coşkulu dönemlerini yaşadığını belirtti.

Konuşma sırasında İranlı yönetmenlere uygulanan yasaklara da atıf yapan İspanyol yönetmen, maalesef "hapishanelerini yönetmenlerle dolduran ülkeler var" dedi.

Sadece politik sansüre değil küresel film endüstrisinin yarattığı sisteme de eleştiriler getiren yönetmen, ödülünü şu anda özgürlüklerine yönelik kısıtlamalarla karşı karşıya olan meslektaşlarına adadı.

Bvlgari tarafından sunulan TIFF Ödülleri etkinliği bu yıl, sinemada çeşitliliği, eşitliği, kapsayıcılığı ve aidiyeti teşvik eden Every Story fonunu ve TIFF'in insanların dünyayı film aracılığıyla görme biçimlerini dönüştürmeye yönelik temel misyonunu desteklemek amacıyla gerçekleştirdi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar