Altan Öymen TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluşuyor

Altan Öymen TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluşuyor
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci ve siyasetçi Altan Öymen, yeni kitabı 'Kuşaklar Arası' ile bu pazar TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda.

Artı Gerçek - Altan Öymen, 11 Aralık Pazar günü saat 14.00’te Atahan Ünal ile birlikte Mine Özbek’in moderatörlüğünde bir söyleşi yapacak. Söyleşi, Beylikdüzü İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı Kınalıada Salonu’nda. Öymen, 15.00’ten itibaren de fuarın 3. Salonunda Doğan Kitap standında kitaplarını imzalayacak.

Öymen, ‘Kuşaklar Arası’ adını taşıyan yeni kitabında genç bir gazeteci ve akademisyen Atahan Ünal ile uzun bir söyleşi yapıyor. Bu söyleşide doksan yıllık hayatından biriktirdiklerini, damıttıklarını okurlarıyla ve sevenleriyle paylaşıyor.

Altan Öymen, Z kuşağından arkadaşı ve meslektaşıyla gerçekleştirdiği bu sohbette hem kuşaklar boyu değişmeyen problemlere hem de kuşaklar arası farklılıklara işaret ediyor. Bir gazetecinin hayatı, bir siyasetçinin hayatı nedir, nelere dikkat etmesi gerekir, başına neler gelir gibi konuları anekdotlar, değerli bilgiler ve hatıralarla aktarıyor. Çocukluğunu, ailesini ve tanık olduğu Türkiye-Dünya tarihinde iz bırakmış olayları anlatıyor.

kusaklar-arasi-on-kapak3.jpg

1940’larda sokakta savaşçılık oynayan çocuklardan 1960’ların özgür bir Türkiye’ye inanan siyasetçilerine ve gazetecilerine pek çok kişi bu kitapta anılıyor.

Gazeteciliği kadar siyasetçiliğiyle de bilinen Altan Öymen, günümüzün siyasi açmazlarını da değerlendiriyor. Öymen, Necip Fazıl Kısakürek’in bir zamanlar çıkardığı Büyük Doğu Dergisi’ndeki Baş Yücelik Devleti yazılarına dikkat çekiyor ve günümüz siyasetine dair önemli uyarılarda bulunuyor. Tecrübeli gazeteci gençleri siyasete girmeye çağırıyor. Seçme ve seçilme yaşının 18 olduğunu hatırlatan Öymen, gençleri bu imkandan yararlanamaya davet ediyor. Kitapta CHP ve AKP’den en genç milletvekili olarak TBMM’ye giren iki siyasetçi ile yapılmış söyleşiler de yer alıyor.

Altan Öymen ve Atahan Ünal’ın sohbeti unuttuğumuz Türkiye tarihini, anılarda kalmış gündelik hayatı, eskinin değerlerini hatırlayıp sahip olduğumuz değerlerin farkına varmamızı sağlıyor.

Bu kitapta anlatılanlar geçmişe sıkışıp kalmış değil, onu bir sürekliliğe dönüştürüp geleceğe taşıyan, birikimini hep en gençlere devretmeye hazır bir bilgeliğin sözleri.

Kitap aynı zamanda Altan Öymen’in 90. Yaşına bir armağan olma niteliği de taşıyor.

İSTANBUL KİTAP FUARI’NDA

Altan Öymen 11 Aralık Pazar günü saat 14.00’te Atahan Ünal ile birlikte Mine Özbek’in moderatörlüğünde bir söyleşi yapacak. Söyleşi, Beylikdüzü İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı Kınalıada Salonu’nda. Öymen, 15.00’ten itibaren de fuarın 3. Salonunda Doğan Kitap standında kitaplarını imzalayacak. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar