Amed Tiyatro Festivali’ne yoğun ilgi

Amed Tiyatro Festivali’ne yoğun ilgi
Yayınlanma:
A+ A-
Amed Şehir Tiyatrosu'nun gerçekleştirdiği 8. Amed Tiyatro Festivali'nin 5'inci gününde Morî adlı oyun sahnelendi. Serdar Turhan tarafından yazılan, Cengiz Yazar tarafından yönetilen oyuna, özellikle kadınların yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti.

Artı Gerçek - Amed Şehir Tiyatrosu 8'inci Tiyatro Festivali büyük bir ilgiyle sürüyor. Festival 5'inci gününde Tiyatro Mask ve Tiyatro Temrin'in Morî adlı oyunuyla başladı. Oyuna İran'da tiyatronun en büyük ustası olarak kabul edilen Ghotbedin Sadeghi ve farklı kentlerden çok sayıda kişi katıldı. Oyun öncesi bir araya gelen tiyatrocular ve yönetmenler, tiyatroseverler ile bir araya gelerek, programlar ve oyunlar üzerine sohbet etti.

Festivalin 5. gününde Morî adlı oyun sahnelendi. Serdar Turhan tarafından yazılan, Cengiz Yazar tarafından yönetilen oyuna, özellikle kadınların yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti. Özge Samuk'un tek kişilik performansla sergilediği oyunda Morî adlı 29 yaşındaki tekstil işçisi bir kadının hikayesi konu alınıyor. Dağılan bavulunda çocukluğu, gençliği, kadınlığı, annesi ve abisi ile yaşadıklarını anlatan Morî, toplumsal baskı ve kadın cinayetleri gibi konuları irdeliyor.

ACI VE İHANETE DİKKAT ÇEKİLDİ

Festivalin ikinci oyunu ise Murathan Mungan'ın, İhsan Arat tarafından Kürtçe'ye uyarladığı "Çîrokeke Cengê" oyunu oldu. Salonun hınca hınç dolduğu oyunda Tiyatro Rutiel tarafından sahnelenen oyun Temo ve Binali Ağa adlı kişiler arasındaki kavga ve savaş halini anlatıyor. İçinde dostluk, acı, ihanet gibi mesajlar da barındıran oyun seyirciden tam not aldı. Dakikalarca alkışlanan oyunculara Tiyatro oyuncusu Rugeş Kırıcı tarafından birer plaket takdim edildi.

Festival bugün 15.00'te Şanoya Yekta Hevî'nin "Tu ne gara yî" ve 20.30'da BGTS Tiyatro'nun "Son Çağrı" oyunuyla devam edecek. (MA)

Öne Çıkanlar