Ant Dergisi kurucuları Yaşar Kemal’i andı

Ant Dergisi kurucuları Yaşar Kemal’i andı
Ant dergisi kurucularından Özgüden ile Tuğsavul, iki yıl önce kaybettiğimiz yazar Yaşar Kemal’i yayınladıkları bir açıklama ile andılar. GÜNCEL...

Ant dergisi kurucularından Özgüden ile Tuğsavul, iki yıl önce kaybettiğimiz yazar Yaşar Kemal’i yayınladıkları bir açıklama ile andılar.

GÜNCEL – İki yıl önce 28 Şubat günü kaybettiğimiz yazar Yaşar Kemal’i, Ant dergisi yöneticileri Doğan Özgüden ile İnci Tuğsavul yayınladıkları bir açıklama ile andılar.

Yaşamlarının önemli bir bölümünü Avrupa’da sürgünde geçiren Ant dergisi ve yayınlarının kurucularından Özgüden ile Tuğsavul, Yaşar Kemal’i anmak için yayınladıkları açıklamada şu görüşleri dile getirdiler:

"Edebiyatımızın dev yazarı Yaşar Kemal'i iki yıl önce, 28 Şubat günü kaybetmiştik. 91 yaşında yaşama veda eden Yaşar Kemal sadece ülkemiz gerçeklerini şiirsel bir dille haykıran bir edebiyatçı değil, aynızamanda ulusal sorun da dahil Türkiye'nin tüm temel sorunlarına çözüm getirebilmek için ömrünün önemli bir kısmını Türkiye İşçi Partisi saflarında mücadeleye hasretmiş bir aydındı.

Bu niteliğiyledir ki, Fethi Naci ve Doğan Özgüden'le birlikte 1967 yılında yayına başlayan sosyalist Ant Dergisi'nin kurucularından biri olmuş, onun sürekli yazarları arasında yeralmıştı.

1968'den itibaren eşi Tilda Gökçeli'yle birlikte Ant Yayınları'nın kuruluşuna da katkıda bulunmuş, İnce Memed, Ölmezotu, Ortadirek, Yer Demir Gök Bakır, Üç Anadolu Efsanesi adlı yapıtları bu yayınevi tarafından yayınlanmıştı.

1969 yılında görüş ayrılığı nedeniyle Ant'tan ayrılmış olmasına rağmen 12 Mart Darbesi'nden önceki dönemde Ant'ta yayınlanan yazıları nedeniyle Yaşar Kemal hakkında açılan 10 davada 43,5 yıl hapis istenmişti.

Yaşar Kemal'in yanısıra son yıllarda Ant’ın kurucu ve yazarlarından Fethi Naci'yi, Ant yazar ve editörlerinden Çetin Altan, Yaşar Uçar, Mekin Gönenç, Hüseyin Baş, Alpay Kabacalı. Hüseyin Kıvanç ve Orhan Suda'yı da yitirdik.

Bu ölüm yıldönümünde Yaşar Kemal'i saygı ve sevgiyle anıyoruz."

Öne Çıkanlar