Argunağa Tahir Elçi şarkısının hikayesini anlattı: "Umarım bu şarkıyı Demirtaş'la birlikte okuruz"

Argunağa Tahir Elçi şarkısının hikayesini anlattı: "Umarım bu şarkıyı Demirtaş'la birlikte okuruz"
Selahattin Demirtaş’ın Tahir Elçi için yazdığı şarkıyı seslendiren Avukat Mercan Argunağa, Demirtaş'la tanışmalarını ve şarkının oluşum hikayesini ArtıGerçek'e anlattı.

Esra Çiftçi


Artı Gerçek - Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 28 Kasım 2015’te katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi anısına yazıp bestelediği ‘Elçi’ye Ağıt’ isimli şarkı YouTube’da yayınlandı. Şarkıyı seslendiren Avukat Mercan Argunağa, kısa sürede büyük ilgi gören şarkının serüvenini ve Demirtaş ile olan işbirliğinin hikayesini Artı Gerçek'e anlattı.

80268.jpg

'İMKANLAR KISITLYDI'

Demirtaş'ın, bir avukat arkadaşı aracılığı ile kendisiyle irtibata geçtiğini söyleyen Argunağa, , devamında cezaevi imkanlarında birlikte çalıştıklarını anlatıyor:

"Selahattin Demirtaş, Türkiye’de ve dünyada tanınan ve bir o kadar da sevilen biri. Kendisini ziyaret etmeyi çok istedim ancak hem yoğun bir programının olması hem onun Edirne’de benim Batman’da oluşumdan dolayı bir türlü tanışma fırsatı yakalayamamıştım. Avukat arkadaşlar Demirtaş’a
benden bahsetmiş, Batman’da avukatlık yaptığımı, müzikle uğraştığımı, enstrüman çaldığımı söylemişler. Demirtaş da benimle tanışmak istemiş. Yanılmıyorsam Ekim ayının başında Edirne cezaevine yanına gittim. Bana Tahir Elçi için yaptığı bir şarkısının olduğunu söyledi, ben de seslendirmenin benim için onur olacağını söyledim. Bunun üzerine şarkı üzerine çalışmaya başladık.
Tabii imkanlar kısıtlıydı. Cezaevi ortamında ne kadar çalışılabilinirse artık. Önce kendisinden şarkıyı dinledim, sonra da ben okudum.”

Bu süre içerisinde Demirtaş'ı en az 10 kez ziyaret ettiğini belirten Argunağa her ziyarette şarkı için çalıştıklarını, çoğu zaman da karşılıklı şarkıyı okuduklarını belirtiyor.

'TAHİR ELÇİ AVUKATLARIN ROL ALMASI GEREKEN BİR İSİM'

Tahir Elçi’yle yüz yüze tanışmadığını ama onu üniversite yıllarından bu yana örnek aldığını belirtiyor Argunağa ve şöyle devam ediyor:

“İnsan hakları alanında, özellikle cezasızlıkla sonuçlanan faili meçhul dosyalarının, köy yakma dosyalarının gönüllü avukatlığını yapmış bir avukat. Baro başkanlığı kimliğinin dışında takip ettiğim biriydi Tahir Elçi. Fikrini cesurca ifade eden ve fikrinin arkasında duran, mücadele eden bir insan. Bence her avukatın rol model alması gereken biri. Hem Tahir Elçi hem Selahattin Demirtaş benim saygı duyduğum örnek aldığım iki isim.”

'İLK DEFA STÜDYOYA GİRDİM'

Müzikle küçük yaşlarda tanışan ama hiç profesyonel çalışması olmayan Argunağa, ilk defa Demirtaş'ın, Tahir Elçi'ye yazdığı şarkı için stüdyoya girmiş:

“Evet şarkı söylüyordum ama hiçbir profesyonel çalışmam olmadı. YouTube veya diğer sosyal medyada söylediğim şarkıları arkadaşlarımın ısrarı üzerine çekip gönderiyordum o kadar. Kürdistan Bölgesel Yönetiminde bir şarkı yarışmasına katılmıştım, sanırım onun da kayıtları var. İlk defa bir stüdyo ortamında profesyonel anlamda şarkı söyledim. O da Selahattin Demirtaş’ın Tahir Elçi için yazdığı şarkı oldu.”

'BEDENİ İÇERİDE, ESERLERİ DIŞARIDA'

YouTube’daki izlenme sayısının yüksekliğine ilişkin de konuşan Mercan Argunağa, sözlerini şöyle bitiriyor.

“Halkın Selahattin Demirtaş’a duyduğu özlem ve tabii şarkının Tahir Elçi için yazılması çok etkili oldu. İnsanların şarkıyı bu kadar dinlemesinin nedeni hem Tahir Elçi’ye hem Selahattin Demirtaş’a duydukları saygı ve sevgiden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Şarkıyı ben söyledim ama kendime çok pay çıkarmıyorum. Onlar için söyledim. Tahir Elçi benim için barışın temsilcisi ve bu uğurda canını vermiş biri. Bir hukuk büyüğümüz. Selahattin Demirtaş da hukuksuz bir şekilde cezaevinde ve çok önemli bir siyasetçi. Gerçi bedeni içeride, eserleri ise dışarıda. Şarkılarıyla, romanlarıyla edebiyatın, sanatın farklı alanlarıyla insanlarla da buluşuyor. Hem avukat olması hem müzikle ilgilenmesi hem de enstrüman çalmasından dolayı kendime çok yakın gördüğüm biri. Umarım bir gün bu şarkıyı ve nice şarkıları birlikte okuma şansı yakalarız”

Öne Çıkanlar