Atom bombasının mucidi 'Oppenheimer'ı anlatan film, Japonya’da da vizyona girecek

Atom bombasının mucidi 'Oppenheimer'ı anlatan film, Japonya’da da vizyona girecek
Amerikalı fizikçi Julius Robert Oppenheimer'ın hayatına odaklanan ve Oscar yarışının güçlü adaylarından biri olarak gösterilen Oppenheimer filmi gelecek yıl Japonya'da vizyona girecek. Japonya iki defa atom bombası ile vurulmuştu.

Artı Gerçek - Hiroşima ve Nigazaki'ye atılan atom bombasının yapılışını konu alan ve atom bombasının mucidi Amerikalı fizikçi Julius Robert Oppenheimer'ın hayatına odaklanan 'Oppenheimer' filminin gelecek yıl Japonya'da sinemalarda gösterime girecek.

Oppenheimer filmi, İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya'nın iki büyük şehrine atılan ve 200 binden fazla kişinin ölümüne yol açan bombanın neden olduğu yıkımı büyük ölçüde görmezden geldiği için eleştiriliyor.

Eleştiriler ve tepkiler sürerken filme ilişkin bir gelişme yaandı. Japon sinemaseverler, Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı ve nükleer bombanın yaratıcısı J. Robert Oppenheimer’in hayatını anlatan biyografi filmini izleyebilecek.

Filmin Japonya’daki dağıtımcısı Bitters End yaptığı açıklamada, filmin 2024 yılında vizyona gireceğini söyledi. Firma bu kararı, filmin Barbie ile aynı anda uluslararası gösterime girmesinin ardından Japonya’da yarattığı tepkiyi dikkate alan uzun tartışmaların ardından aldığını belirtti: Oppenheimer filminin konusu Japon halkı için büyük önem taşıyor ve özel bir anlam ifade ediyor, bu nedenle çeşitli tartışmalar ve değerlendirmelerden sonra filmi Japonya’da gösterime sokmaya karar verdik.”

Oppenheimer sadece Japonya’da tepki görmedi. Dünyanın çeşitli yerlerinden eleştirmenler ve uzmanlar filmin, Japonya’nın iki defa atom bombası saldırısına uğramasını yeteri kadar tasvir edemediğini belirtiyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar