Baby Reindeer'ın 'gerçek Martha'sı Netflix'e dava açacak

Baby Reindeer'ın 'gerçek Martha'sı Netflix'e dava açacak
Gerçek bir ısrarlı takip hikayesine dayanan Baby Reindeer dizisinde, taciz faili olarak temsil edilen Martha karakterinin gerçek hayatta kendisi olduğunu iddia eden bir kadın, dizi başladığından beri tehdit edildiğini ve Netflix'i dava edeceğini duyurdu.

Artı Gerçek - Netflix'in, komedyen ve oyuncu Richard Gadd'ın kendi deneyimleri üzerinden kaleme aldığı ve başrolünde oynadığı kara mizah - gerilim türündeki mini draması Baby Reindeer'da, ısrarlı takip ve taciz faili olarak anlatılan Martha karakterinin, diziye konu olan gerçek kişisi, esas mağdurun kendisi olduğunu ifade ederek Netflix'i dava edeceğini duyurdu.

Baby Reindeer bu hafta Netflix'in küresel listesinde ilk 10'a girerken, çok izlenen dizinin takipçileri bu kişinin kim olduğunu bulmaya çalıştı. Daha önce ısrarlı takipten hüküm giyen Martha karakterinin kendisi olduğunu iddia eden Fiona Harvey, dizi başladığından beri mahremiyetinin ayaklar altına alındığını iddia ederek kendisini canlandıran aktris Jessica Gunning'i de eleştirdi.

'ONLARA HESAP SORACAĞIM'

Scottish Sun gazetesine konuşan Harvey, dizinin yazarı ve başrol oyuncusu Richard Gadd için de "Ben çok çekiciyim. O Brad Pitt değil" ifadelerini kullandı. Netflix'i dava edeceğini söyleyen Harvey ayrıca, dizinin gerçek bir hikaye olarak sunulduğu günden beri birtakım kişilerden tehdit içerikli mesajlar aldığını iddia ederek "İnsanlar muhtemelen benim bir seri katil olduğumu söyleyecekler. Bu böyle devam edemez. Onlara hesap soracağım" ifadelerini kullandı.

Baby Reindeer, komedyen Richard Gadd'ın suç geçmişi olan akıl sağlığı sorunlarından muzdarip bir kadın tarafından ısrarlı takip edilmesiyle ilgili yaşadığı deneyimi anlattığı otobiyografik tek kişilik gösterisinden esinlenen bir drama-gerilim dizisi olarak öne çıkıyor.

'ESAS KURBAN BENİM ... ÖLÜM TEHDİTLERİ ALDIM'

Channel 4'a konuşan ve gerçek yaşam öyküsü dizinin temelini oluşturan Gadd da konuya ilişkin "Zirve noktasında neredeyse dayanılmazdı" ifadelerini kullanmıştı.

Dizinin yayınlanmasının ardından, role ilham verdiği iddia edilen Harvey, izleyicilerden gelen nefret ve ölüm tehditlerinin hedefi olduğunu söyledi ve söz konusu dizinin "mahremiyetime iğrenç bir saldırı" olduğunu iddia etti. Tepkilerden korkmasına rağmen "susmayacağını" ifade eden kadın, "Burada kurban benim, Richard Gadd değil. İddia ettiği pek çok şeyin doğru olmamasına rağmen programı nedeniyle ölüm tehditleri aldım" diye konuştu.

İŞÇİ PARTİSİ MİLLETVEKİLLERİNİ TACİZ ETMEKLE SUÇLANMIŞTI

Londra'da yaşayan Harvey, ölüm tehditleri aldığını ve dizinin bir sonucu olarak şu anda takip edilen kişinin kendisi olduğunu iddia ediyor.

Netflix dizisi Baby Reindeer'ın gerçek hayattaki 'taciz faili' olduğu iddia edilen kadın daha önce de İskoçya'nın önde gelen iki siyasetçisini taciz etmekle suçlanmıştı.

The Scottish Sun'ın haberine göre, 58 yaşındaki Fiona Harvey, 2013 yılında 78 yaşında vefat eden Glasgow Milletvekili Jimmy Wray ve 62 yaşındaki avukat eşi Laura ile eski bir İşçi Partisi üyesi olduğu dönemde temasa geçmişti. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar