Cannes Film Festivali yarın başlıyor: Sinema emekçilerinden 'grev' çağrısı

Cannes Film Festivali yarın başlıyor: Sinema emekçilerinden 'grev' çağrısı
77. Cannes Film Festivali yarın başlıyor. Bu yıl Meryl Streep'in onur konuğu olacağı festivalde Altın Palmiye için 22 film yarışacak. Festivalde sinema ve festival emekçilerinin grev çağrısı nedeniyle aksamalar yaşanabileceği belirtiliyor.

Artı Gerçek - Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden biri olan Cannes Film Festivali yarın başlıyor. Festival, 25 Mayıs’ta sona erecek.

Amerikan sinemasının önde gelen oyuncularından Meryl Streep’in onur konuğu olacağı festivalin açılış töreni Cannes şehrindeki Grand Theatre Lumiere sahnesinde yarın yapılacak.

Bu yıl, oyuncu Gerwig’in jüri başkanlığını yürüttüğü festivalin 9 jüri üyesi bulunuyor. Festivalin ana yarışma jüri üyeleri arasında Altın Palmiye ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın eşi senarist ve fotoğrafçı Ebru Ceylan da bulunuyor.

Ayrıca jüride, Amerikalı oyuncu Lily Gladstone, Fransız oyuncu Eva Green, Lübnanlı senarist ve yönetmen Nadine Labaki, İspanyol yönetmen, yapımcı ve senarist Juan Antonio Bayona, İtalyan aktör Pierfrancesco Favino, Japon yönetmen Kore-eda Hirokazu ile Fransız aktör ve yapımcı Omar Sy da yer alıyor.

22 FİLM YARIŞACAK

Geçen yıl jüri başkanı Ruben Östlund tarafından Justine Triet’in “Bir Düşüşün Anatomisi” filmine verilen Altın Palmiye ödülü için bu yıl 22 film yarışacak.

Festivalin açılışı Quentin Dupieux’nün Fransız komedi filmi “İkinci Perde” (Le deuxieme Acte) ile yapılacak.

Festival kapsamında Fransız aktris, yönetmen, senarist ve yapımcı Judith Godreche’in cinsel şiddet mağdurlarının hikayelerine odaklandığı kısa metrajlı filmi de gösterilecek.

GREV ÇAĞRISI

77. Cannes Film Festivali’nde sinema ve festival emekçilerinin grev çağrısı nedeniyle aksamalar yaşanabileceği belirtiliyor.

Sinema emekçilerinin oluşturduğu “Ekranların Arkasındaki Yoksulluk” (Sous les Ecrans la Deche) kolektifi, geçen hafta hem festival emekçilerini hem de diğer sinema emekçilerini kapsayan 'etkinliği sekteye uğratabilecek' grev çağrısında bulundu.

Cannes Film Festivali yönetimi de festival emekçilerinin yetersiz ücret ve işsizlik sigortasına ilişkin taleplerle yapmayı planladıkları grev hakkında, Hollywood haberleriyle tanınan Deadline sitesine açıklamalarda bulundu.

Açıklamada, “Film festivalleri için sözleşmeli olarak çalışan, Fransız işsizlik sigortası reformundan etkilenen ve sosyal haklarındaki düşüşle mücadele etmek zorunda kalan personelin karşılaştığı zorlukların farkında oldukları” belirtilerek, sorunun çözümüne yönelik diyaloglar kurmaya hazır oldukları kaydedildi.

Genel İş Sendikasının (CGT) Görsel-İşitsel ve Sinema Uzmanları kolu ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, festival emekçilerinin planladıkları grevi desteklediklerini bildirdi. (AA)

Öne Çıkanlar