Celine Dion'ın hastalığını anlattığı belgeselden ilk görüntüler yayınlandı

Celine Dion'ın hastalığını anlattığı belgeselden ilk görüntüler yayınlandı
Titanik filminin tema şarkısı 'My Heart Will Go On' ile adını dünyaya duyuran Kanadalı şarkıcı Celine Dion'ın hastalığına odaklanan 'I Am: Celine Dion' belgeselinden ilk görüntüler geldi. Belgesel 25 Haziran'da Prime Video'da yayınlanacak.

Artı Gerçek - Nadir bir nörolojik hastalık olan "katı kişi sendromu"na yakalanan Kanadalı Sanatçı Celine Dion'ın, hastalığı hakkında toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla çekilen belgeselden ilk görüntüler yayınlandı.

Şarkıcının hastalığı geçirdiği dönemde "Koşamıyorsam yürüyeceğim. Yürüyemezsem sürüneceğim. Ama durmayacağım" dediği anlar gündem oldu.

Celine Dion, Aralık 2022'de nadir görülen nörolojik hastalık "katı kişi sendromu"na yakalandığını öğrenmişti. Dion'un omuriliğini ve beynini etkileyen hastalıkla geçirdiği bir yılı kapsayan "I Am: Céline Dion" isimli belgesel yakında izleyicilerle buluşacak.

Belgeselin yönetmenliğini Irene Taylor üstleniyor.

udsguwo2w0mm1iatsy-bua.webp

'ARTIK HAZIRIM'

Dion belgeselde verdiği röportajda "Bana çok nadir görülen bir nörolojik bozukluk teşhisi konuldu ve daha önce hiçbir şey söylemeye hazır değildim ama artık hazırım" dedi.

"Konser vermek zor değil, konseri iptal etmek zor. Her gün çok çalışıyorum ama bunun bir mücadele olduğunu kabul etmeliyim. İnsanlar... Onları özlüyorum." diyen sanatçı, "Koşamıyorsam yürüyeceğim. Yürüyemezsem sürüneceğim. Ama durmayacağım" ifadelerini kullandı.

Belgeselin az bilinen rahatsızlık hakkında farkındalık yaratacağını umduğunu da sözleyen Dion, Aralık 2022'de hayranlarına bir Instagram videosunda katı kişi sendromuyla mücadele ettiğini söyleyerek spazmların "günlük hayatının her yönünü etkilediğini" belirtmişti.

Dion ayrıca, hastalığı nedeniyle Mayıs 2023'te tüm tur tarihlerini iptal etmişti. Aynı yıl Aralık ayında kız kardeşi, ünlü şarkıcının kasları üzerinde kontrolü olmadığını" ancak sahneye geri dönmeye kararlı olduğunu söyledi.

7oyaqyzy-emqt-sjuhx8xw.webp

KATI KİŞİ SENDROMU NEDİR?

Dünya çapında 1 ila 2 milyon insanı etkileyen katı kişi sendromu, kas spazmlarına ve zamanla kötüleşen ağrılı sertliğe neden olur. Nörolojik ve otoimmün bir hastalık olan katı kişi sendromu, daha aşırı formlarda, insanların yürümelerini veya günlük yaşamlarını sürdürmelerini engelleyebilir. Tedavi edilebilir değildir, ancak semptomlar ilaç tedavisi ile yönetilebilir ve hafifletilebilir.

(KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar