Cem Yılmaz, Özkan Uğur'u ölüm yıl dönümünde andı: Kalbimizdesin ağabey

Cem Yılmaz, Özkan Uğur'u ölüm yıl dönümünde andı: Kalbimizdesin ağabey
Özkan Uğur, vefatının yıl dönümünde dostları ve meslektaşları tarafından anıldı. Cem Yılmaz ve Zafer Algöz, sosyal medya hesaplarından Uğur için mesajlar paylaştı.

Artı Gerçek - MFÖ grubu üyesi, oyuncu ve müzisyen Özkan Uğur, ölüm yıl dönümünde anıldı. Uğur 8 Temmuz 2023'te 69 yaşındayken lenf kanseri sonucu hayatını kaybetmişti.

'KALBİMİZDESİN ÖZKAN AĞABEY'

Özkan Uğur'un fotoğrafını sosyal medya hesabından yayımlayan Cem Yılmaz, merhum sanatçıyı; "Canımız ağabeyimizleyiz. Kalbimizdesin Özkan ağabey" sözleriyle andı.

'SENİ HİÇ UNUTMADIK'

Zafer Algöz de Özkan Uğur için "Özkan Uğur o... 'İnsan ölünce değil, unutulunca ölür' derler... Ne kadar doğru. Seni hiç unutmadık Özkan'ım. Ruhun şad, mekânın cennet olsun" ifadelerini kullandı.

ÖZKAN UĞUR KİMDİR?

Özkan Uğur, 17 Ekim 1953'te ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokulu Reşat Nuri Güntekin İlkokulu'nda okurken mandolinle tanıştı. Lise yıllarında arkadaşlarıyla kurduğu 'Atomikler' adlı grupta dönemin popüler şarkılarını çaldılar. Profesyonel müzik hayatına, 1970'te Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası'nda başladı.

Müzik hayatına Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası'nda başlayan Uğur, 1971'de Mazhar Alanson ve Fuat Güner'in kurduğu Kaygısızlar grubunda profesyonel olarak basgitar çalmaya başladı.

1972'de kurulan Kurtalan Ekspres'in ilk kadrosunda bulunan Özkan Uğur, bir süre sonra aynı yıl kurulan ve Erkin Koray'ın grubu olan Ter'de çalmaya başladı. Ter'den sonra, Barış Manço'nun askerlik dönüşü yeniden kurduğu Kurtalan Ekspres'e katılıp 1973 - 1975 arasında dönem dönem onlarla çalıştı.

Edip Akbayram - Dostlar ve Seyhan Karabay - Kardaşlar kadrolarında da bulunan Özkan Uğur, 1975'te Ersen ve Dadaşlar'da çalmaya başladı. Uğur, 1976'da yine Fuat Güner - Mazhan Alanson liderliğinde kurulan İpucu Beşlisi'ne geçtiğinde müzikal yolculuğunda Anadolu Rock sayfasını kapatmış oldu.

1978'de Galip Boransu ve Cengiz Teoman ile Grup Karma'yı kuran Özkan Uğur, Mazhar Alanson ve Fuat Güner'le aynı müzikal dili konuşuyordu ve MFÖ'nün 'Ö'sü oldu.

Özkan Uğur, 1988'de Fuat Güner ve Mazhar Alanson'un da rol aldığı 'Arkadaşım Şeytan' filmiyle oyunculuğa adım attı.

1996'da Yavuz Turgul'un yönettiği Şener Şen ve Uğur Yücel başrollerini paylaştığı 'Eşkıya' filminde rol aldı. Oyuncu olarak da adından başarıyla söz ettiren Özkan Uğur, çeşitli reklâm filmlerinde de oynadı.

1997'de başrolünde Meltem Cumbul'un oynadığı, Uğur Turagay filmi 'Karışık Pizza'nın soundtrack albümündeki 'Maksat Muhabbet Olsun' şarkısını seslendirdi.

2001'de yönetmenliğini Sinan Çetin'in yaptığı 'Komser Şekspir'de kamera önüne geçtikten sonra, 2002'de Suna Pekuysal ile başrolleri paylaştığı 'Yeter Anne' isimli TV dizisinde oyunculuk yaptı. Dramadan komediye farklı türlerde oldukça başarılı bir oyunculuk performansı sergileyen Özkan Uğur, tüm bu dönemler boyunca her şeyin üstünde tuttuğu grubu MFÖ'yle albüm ve konser çalışmalarına da devam etti.

2004'te 'G.O.R.A.'da 'Garavel' karakterini canlandırdı. 'G.O.R.A.'nın soundtrack'i için yaptığı 'Olduramadım' isimli şarkıyla ilk solo çıkışını gerçekleştirdi. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar