Cem Yılmaz'a dava: 'Erşan Kuneri' Alkol ve sigarayı özendiriyor

Cem Yılmaz'a dava: 'Erşan Kuneri' Alkol ve sigarayı özendiriyor
Yayınlanma:
A+ A-
Cem Yılmaz’ın yönetmenlik ve yapımcılığını üstlendiği, Netflix'te yayımlanan ve 80'li yıllarda farklı türlerde film çekme hikayeleri anlatan 'Erşan Kuneri' dizisi için alkol ve sigarayı özendirdiği gerekçesiyle dava açıldı.

Artı Gerçek - Cem Yılmaz’ın Netflix'te yayınlanan 'Erşan Kuneri' dizisine alkol ve sigarayı özendirdiği gerekçesiyle Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

Suç duyurusu dilekçesinde, "Şüphelinin, içerik platformunda yayımlanan 'Erşan Kuneri' adlı dizisinde hemen hemen her sahnesinde alkol ve sigarayı özendirici eylemlerde bulunduğu açık olup, sigara ve alkol kartellerinden gizli anlaşmalarla menfaat temin ettiği düşünülmektedir" denildi.

'TOPLUM BUNA GÖZ YUMMAMALI.'

Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği adına açıklama yapan Sarıay Dernek Başkanı Dr. Şahan Can Şahan, "Dünya nüfusu sıralamasında 18. sırada olduğumuz halde, sigara içenlerin sayısına baktığımızda 8. sıradayız. Bu kesinlikle uygun bir durum değil ve azaltılmalı. Yüzde 30’a yakın sigara içme oranı var. Sigara reklamı yasak ama gizli reklam dediğimiz bir uygulama var. Bu konuda da özellikle ünlüleri kullanıyorlar. Toplum buna göz yummamalı. Biz bu anlamda çocuklarımız, gençlerimiz için hak arayışındayız. Dava açtık Cem Yılmaz’a. Daha önce kurucu başkanımız rahmetli Orhan Kural hocamızla birlikte açtığımız davalarda marka belli değil, haksız rekabete girmez gibi tamamen alakasız cevaplar verildi. Bu defa böyle bir şeyi asla kabul etmiyoruz. Bir özendirme var. En önemli başlama nedenlerinden birisi özentidir. Bir insanın bir konuda bu kadar ısrarla tüm filmlere hoş gösterecek şekilde sigara sahnelerini koyması doğru değildir. Bu ancak bir maddi menfaat temin etmekle olur" dedi.

DHA'nın haberine göre, davaya bakan Avukat Ekrem Çatalkaya da, "filmde gizli karteller aracılığı ile haksız menfaat temin edildiğini düşündüklerini belirtti. Çatalkaya ayrıca dernek İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı İhbarlar ve Şikayetleri Değerlendirme Müdürlüğü'ne dilekçe vererek Cem Yılmaz hakkında araştırma yapılmasını ve usulsüzlük olduğu tespit edilirse savcılığa ihbar edilmesini istedi.

'ERŞAN KUNERİ' HAKKINDA

Filmin kimliğini oluşturan ana temada "Erotik film yapımcısı ve yönetmeni Erşan Kuneri'nin 80'li yıllarda farklı türlerde filmler çekme hikâyesi ele alınıyor. Bir dizi film olarak çekilen internet filminin çekimleri Haziran 2021'de başladı ve Eylül 2021'de sona erdi. Filmin oyuncu kadrosunda Cem Yılma, Zafer Algöz, Ezgi Mola, Çağlar Çorumlu, Bülent Şakrak, Necip Memili, Merve Dizdar gibi isimler yer alıyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar