Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olan Tamer Karadağlı kadın oyuncuları hedef almıştı, LGBTİ+ karşıtı mitinge destek vermişti

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olan Tamer Karadağlı kadın oyuncuları hedef almıştı, LGBTİ+ karşıtı mitinge destek vermişti
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olan Tamer Karadağlı, ödül konuşması yapan oyuncu Nihal Yalçın'a karşı tavırlarıyla tepki çekmiş ve milliyetçi söylemlerle Yalçın'ı hedef almıştı. Karadağlı son olarak yine ödül alan Merve Dizdar’ı hedef almıştı.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karar ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olan Tamer Karadağlı, Altın Portakal'da ödül alan oyuncu Nihal Yalçın'a karşı tavırlarıyla da büyük tepki çekmiş, sonrasında milliyetçi söylemlerle Yalçın'ı hedef almıştı. Erdoğan’dan etkilendiğini söyleyen Karadağlı, LGBTİ+ karşıtı mitingi desteklemesi ve son olarak da oyuncu ödül alan oyuncu Merve Dizdar’ı konuşması üzerinden eleştirenler furyasına katılmasıyla gündem oldu.

ERDOĞAN’DAN ETKİLENDİĞİNİ SÖYLEYEN KARADAĞLI, ERDOĞAN TARAFINDAN MÜDÜR OLARAK ATANDI

Emniyet ve bakanlık bürokrasisinde başlayan değişimler, Valiler Kararnamesi'nin ardından yeni atama kararlarıyla devam ediyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 11 Ağustos gece yarısı yayımlanan kararda, üst kademe kamu yöneticiliklerinde değişimler oldu.

Atama kararlarında dikkati çeken isimlerden biri de oyuncu Tamer Karadağlı oldu. Karadağlı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü olarak atandı.

Karadağlı, 2017'deki bir açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iyi bir hatip olduğunu söyleyerek, "İnsanları etkileyici bir hitap gücü var. Doğru hitap ediyor. İnsanların anlayabileceği bir dile sahip. Ben de etkileniyorum" demişti.

OYUNCU NİHAL YALÇIN KONUŞMASINI KESMİŞ, SONRA HEDEF ALMIŞTI

tamer-akaradaglu.jpg
Nihal Yalçın ve Tamer Karadağlı

Karadağlı, 58. Altın Portakal Film Festivali'nde "Zuhal" filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü alan Nihal Yalçın'a yönelik tavırlarıyla da gündeme gelmişti.

Törende Nihal Yalçın ödül konuşmasını yaparken hemen arkasında duran ve hareketleriyle konuşmadan rahatsız olduğunu belli eden Tamer Karadağlı, Yalçın'ın konuşması bitmeden yanına gelerek ödülü eline tutuşturmuştu.

Nihal Yalçın'ın "Bana sus mu diyorsunuz" diyerek tepki göstermesi üzerine Karadağlı, "Hayır ödülünüzle birlikte konuşun" demişti. Yalçın, ödül konuşmasını "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyelim, İstanbul Sözleşmesi yaşatır" sözleriyle noktalamıştı.

Yalçın'ın sözleri alkış alırken Karadağlı'nın tavrı sosyal medyada tepki çekmişti.

MİLLİYETÇİ SÖYLEMLERE SIĞINDI: PERVİN BULDAN ONA SAHİP ÇIKIYOR

Tepkiler sonrası TV8 ekranında yayımlanan "2. Sayfa" programına telefonla bağlanan Karadağlı, yaşananları "törör" ile ilişkilendirmeye çalışmıştı. Karadağlı şu sözleri sarf etmişti:

"Pervin buldan ona (Nihal Yalçın) sahip çıkıyor, Canan Kaftancıoğlu ona sahip çıkıyor. Burada bir linç girişimi var, e benim duruşum da belli olan bir duruş. Ben Türk ordusuna, Türk askerine silah doğrultan, ateş eden, polisini öğretmenini öldüren terörist örgütün tümüyle karşısındayım… Ben PKK'nın terör örgütü olduğuna inanan bir insanım. Şimdi gidip onlara sormak lazım, siz PKK'nın terör örgütü olduğuna inanıyor musunuz? Abdullah Öcalan'ın bebek katili olduğunu söyleyebiliyor musunuz, lanetliyor musunuz? Benim de dün öğrendiğim şey 'Burası zaten politik bir festival, biz bu konuşmaları yapmak için geliyoruz', nasıl yani? Bana söylenen şey bu festivalin sanatla falan alakası olmadığı, tümüyle politik olduğu…"

BAHÇELİ’DEN TEBRİK ALDI

Bu açıklama sonrası MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karadağlı’yı arayıp tebrik etmişti.

LGBTİ+ KARŞITI MİTİNGİ DESTEKLEDİ

Oyuncu Tamer Karadağlı, tarikat ve cemaatlerin çağrısıyla yapılan LGBTİ+ karşıtı eyleme de destek vermişti.

2022 yılında İstanbul Saraçhane Parkı’nda "Büyük Aile Buluşması" adıyla gerçekleşen eylemin ardından Karadağlı, Twitter hesabı üzerinden "Karşıyım Arkadaş!" demiş, "Çocuklarımıza bu dayatmaları yapanlara, Türk aile sistemini bozmaya çalışanlara, Çocuklarımızın ahlakını bozmaya çalışanlara karşıyım! Çocukları bunlara yem etmeyin! İlmek ilmek işliyorlar. Gökkuşağı her yerde! Olması gereken yer gökyüzü! Onlara gerçek Türk kahramanlarımızı anlatın” ifadelerini kullanmıştı.

ÖDÜL ALAN KADINLARI HEDEF ALMAYA DEVAM ETTİ: SON OLARAK MERVE DİZDAR

Karadağlı son olarak 76. Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazanan Merve Dizdar'ı konuşması üzerinden hedef almıştı.

“Yurt dışında böyle önemli bir ödül alıp ülkesini ilk fırsatta şikayet etmesi doğru gelmiyor" diyen Karadağlı şunları söyledi:

“Kendisi Fransa’nın yıllarca işgal ettiği Cezayir için de aynı şeyleri düşünüyor mu? Cezayirli kız kardeşleri için de geçerli mi söyledikleri? (Çünkü ödülü Fransa’da alıyor) Ya da çocukları zorla dağa kaçırılmış Diyarbakır Anneleri için geçerli mi söyledikleri? Yurt dışında böyle bir ödül alırken onu bu ödüle taşıyan bu ülkenin okulları, bu ülkenin televizyon kanalları. Hele ki en popüler işi TRT’de yayınlanan dizisi. Şimdi en popüler işini devletin kanalında yapıp, milyonların kalbini kazanıp, para kazanıp, sonra yurt dışında böyle önemli bir ödül alıp, devletini, ülkesini ilk fırsatta şikayet etmesi bana doğru gelmiyor.. Ama yiğidi öldür, hakkını yeme... Göstermiş olduğu oyunculuk başarısından dolayı kendisini bir kez daha yürekten kutluyorum..." (KÜLTÜR SERVİSİ)

Öne Çıkanlar