Filmekimi'nde kaçırdıklarımız yakında vizyonda

Filmekimi'nde kaçırdıklarımız yakında vizyonda
Filmekimi'nde bilet bulunamayan filmlerin pek çoğu vizyona girmek üzere...

Artı Gerçek - İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) etkinlikleri kapsamında 7-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen, "Filmekimi" kapsamında 51 film gösterime girdi.

Yoğun ilgiden dolayı istediği filme bilet bulamayan izleyiciler, filmlerin bazılarını ilerleyen tarihlerde sinema salonlarında ya da çevrimiçi izleme platformu MUBI'den izleyebilecek.

Aftersun (Güneş Sonrası)

Bir baba-kız ve büyüme hikâyesi olan Aftersun 21 Ekim'de vizyona giriyor.

Charlotte Wells'in yönettiği, 1990'larda geçen dramada Sophie, 20 yıl önce 11 yaşındayken babası Callum ile Türkiye'de geçirdiği bir tatilin sevinçlerini ve kendine has melankolisini düşünür.

Korsaj (Corsage)

Yönetmen Marie Kreutzer'in yönettiği Korsaj 21 Ekim'de vizyona giriyor. Korsaj, Avusturya İmparatoriçesi Elizabeth'in hikayesi, feminist bir bakış açısıyla ele alınıp kadın bedeninin metalaştırılmasında geçmişten günümüze bir ayna tutuyor. Efsaneye göre Avusturya İmparatoriçesi Elizabeth'in bel ölçüsü yıllar boyu yalnızca 45 cm olarak kalmış.

"Sisi" olarak da bilinen Elisabeth, yalnızca belini böyle ince gösteren özel yapım korseleri yüzünden değil, Viyana'daki sarayda kendine biçilen sessiz ve işlevsiz biblo rolü yüzünden de boğulmuş, nefessiz kalmış.

Kemikler ve Her Şey

"Beni Adınla Çağır" filminin de yönetmenliğini üstlenen Luca Guadagnino'nun yönettiği "Kemikler ve Her Şey", 25 Kasım'da vizyona giriyor.

Film, toplum dışına itilse de hayatta kalmayı başarmış genç Maren (Taylor Russell) ile hayattan ümidini kesmiş, sivri ve hararetli kişiliğiyle Lee (Timothée Chalamet) arasında tomurcuklanan ilk aşkı anlatıyor.

Maren ile Lee ilk karşılaşmalarının ardından birlikte arka yollardan, gizli geçitlerden, tuzaklarla dolu yerlerden geçerek Ronald Reagan döneminin ABD'sini 1500 kilometre boyunca kat ediyor.

Holy Spider (Kutsal Örümcek)

Yönetmenliğini Ali Abbasi'nin yaptığı, seyirciyi karamsar bir atmosferin içine çeken ve kadın cinayetlerinin politik olduğuna değinen Holy Spider (Kutsal Örümcek) 9 Aralık'ta vizyona giriyor.

Kutsal Örümcek, kendine biçtiği bir misyonla kutsal Meşhed kentini 'ahlâksız ve namussuz sokak kadınlarından temizlemeyi' hedefleyen saygın vatandaş ve aile babası Said'i izliyor. Cinayetler dehşet saldığında bir kadın gazeteci olayı kendi olanaklarıyla araştırmaya karar veriyor.

Leila's Brothers (Leyla'nın Kardeşleri)

Saeed Roustaee'nin filminde, güçlü kadın figürünü hikayenin merkezine yerleştirildiği Leila's Brothers, önümüzdeki aylarda MUBI'de gösterime girecek. Kardeşler iki yakalarını bir araya getirmeye çalışırken, Leyla belki de hepsini düze çıkaracak bir fikri ailesine açar.

Yüksek temposu, vurucu diyalogları, etkileyici performansları ve sürprizleriyle 2022 Cannes Film Festival'nde Uluslararası Eleştirmenler Federasyonu'nun ödülüne layık görülen Leyla'nın Kardeşleri, Cannes'da Altın Palmiye için yarıştı.

Ekim ayında vizyona girecek diğer filmler ise şöyle:

İyi Şanslar Leo Grande - 21 Ekim
Armageddon Time - 28 Ekim
Emily - 28 Ekim

Kasım

İlgi Manyağı - 4 Kasım
Pasifiction - 9 Kasım
The Fabelmans - 11 Kasım
The Menu - 18 Kasım

Aralık

Call Jane - 2 Aralık
Marlowe - 2 Aralık
Godland - 21 Aralık
The Eight Mountains - 21 Aralık
Öğle Güneşinde Yıldızlar - 23 Aralık

* Çaykovski'nin Karısı, Ayrılma Kararı ve Fire Of Love MUBI'de gösterime girecek. Aftersun ise hem sinemalarda hem de MUBI üzerinden izlenebilecek. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar