Fransa Altın Palmiye ödüllü filmini Oscar'a aday göstermedi: Cannes'daki en sıkıcı filmi seçtiniz

Fransa Altın Palmiye ödüllü filmini Oscar'a aday göstermedi: Cannes'daki en sıkıcı filmi seçtiniz
Yayınlanma:
A+ A-
'En İyi Film dalında' Altın Palmiye ödüllü Anatomy of a Fall filminin, Oscar Ödülleri'nin En İyi Yabancı Film kategorisi için Fransa tarafından aday olarak seçilmemesine yönetmeni Justine Triet itiraz etti: Bir kadın yönetmene bu onuru çok mu gördünüz?"

Artı Gerçek - 76'ncı Cannes Film Festivali'nde 'En İyi Film' dalında Altın Palmiye Ödülü'nü kazanan Justine Triet imzalı Anatomy of a Fall filminin, önümüzdeki yıl 96'ncısı düzenlenecek Akademi Ödülleri'nde En İyi Yabancı Film dalında Oscar adayı olarak önerilmemesi tartışma yarattı.

Oscar yarışında, yabancı film kategorisinde her yıl çeşitli ülkelerin kendi adaylarını belirleyerek Akademi'ye bildirdikleri ödüller için Fransa'nın, bu yıl Ana Yarışma kategorisinden büyük ödülü alarak ayrılan Anatomy of a Fall filmi yerine Cannes seçkisindeki bir başka film olan The Taste of Things'i seçmesine Justine Triet'ten itiraz geldi.

'FRANSA BİR BOX OFFİCE HİTİNİ DEĞİL, CANNES'IN EN SİNİR BOZUCU FİLMİNİ SEÇTİ'

Triet, konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Fransa Altın Palmiye ödüllü bir box office hitini değil, Cannes seçkisindeki en sıkıcı/sinir bozucu filmi seçti. Bir kadın yönetmene bu onuru çok mu gördünüz?" yazdı.

f6sq3ktxuaaloaq.jpeg

Triet ve Arthur Harari'nin ortak kaleme aldığı 2023 yapımı film, kocasının ölümünden sorumlu tutulan ve Fransa mahkemelerinde masumiyetini kanıtlamaya çalışan bir yazarı anlatıyor.

Sandra Hüller'in başrolünü üstlendiği filmde Hüller ayrıca, canlandırdığı rol ile Merve Dizdar'ın ödül aldığı En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Dizdar'la yarışan adaylarından biriydi.

Anatomy of a Fall (Bir Düşüşün Anatomisi) dünya prömiyerini 21 Mayıs 2023'te 76.Cannes Film Festivali'nde yapmış ve burada Altın Palmiye'nin yanı sıra Palm Dog Ödülü'nü de kazanmıştı.

Film 23 Ağustos 2023'te Le Pacte tarafından Fransa çapında sinemalarda gösterime girdi. Filmin Türkiye'deki vizyon tarihi henüz açıklanmadı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar