Fransız oyuncu Anouk Aimée 92 yaşında vefat etti

Fransız oyuncu Anouk Aimée 92 yaşında vefat etti
Dünyaca ünlü Fransız oyuncu Anouk Aimée 92 yaşında vefat etti. Oyuncunun vefatını, kızı sosyal medya hesabından duyurdu.

Artı Gerçek - İtalyan sinemasının önde gelen temsilcilerinden, yönetmen Federico Fellini'nin 1960 tarihli başyapıtı 'Tatlı Hayat'da ve Claude Lelouch'un gişe rekorları kıran filmi 'Bir Erkek ve Bir Kadın'daki performanslarıyla sinema tarihine adını yazdıran Fransız oyuncu salı günü vefat etti.

Aimée'nin ölümünü, kızı Manuela Papatakis, Instagram'da yaptığı bir paylaşımla doğruladı.

Papatakis paylaşımında, "Kızım Galaad ve torunum Mila ile birlikte, annem Anouk Aimée'nin aramızdan ayrılışını büyük bir üzüntüyle duyuruyoruz. Bu sabah Paris'teki evinde vefat ettiğinde hemen yanındaydım" yazdı.

"Chabadabada, chabadabada" tema müziğiyle ünlü 1966 yapımı filmdeki aşık dul rolü, oyuncuya Oscar adaylığnın yanı sıra o yıl Altın Küre'de 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülü getirmiş ve Hollywood'a adım atmasını sağlamıştı.

Aimée ayrıca, yine Fellini'nin Avrupa sinemasının önemli filmlerinden 1963 tarihli "8 1/2" filmindeki performansı ve Jacques Demy'nin dramatik müzikali "Lola "daki (1961) yaşlanan şov kızı rolüyle hafızalara kazınmıştı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar